Bota/Rajoni

Kongresi mbështet akuzat kundër ish -këshilltarit të Trump

Kongresi mbështet akuzat kundër ish -këshilltarit të Trump
09:22 | 20 Tetor 2021

Një komitet i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, i cili po heton ndërhyrjen në Kapitol më 6 janar, mbështeti njëzëri akuzat kundër ish -këshilltarit të Shtëpisë së Bardhë Steve Benon. Akuzat për shpërfillje të Kongresit u mbështetën. Benon ishte thirrur më parë për të dëshmuar, por ai nuk pranoi, gjë që Bordi e vlerësoi si tronditëse në vendimin e tij.

Vendimi i komitetit i hap rrugën të gjithë Dhomës së Përfaqësuesve që të deklarohet për këtë, dhe pastaj i përcillet Ministrisë së Drejtësisë, e cila do të vendosë nëse do të ngrejë një aktakuzë. Votimi në Dhomën e Përfaqësuesve është caktuar për të enjten.

Nëse shpallet fajtor, Benon mund të përballet me një gjobë dhe deri në një vit burg, raporton BBC.

Në një raport të hënën, komiteti pretendoi se Benon bëri deklarata që tregonin se ai e dinte paraprakisht për “ngjarjet ekstreme” më 6 janar, kur Kongresi ishte planifikuar të konfirmonte demokratin Joseph Biden si fituesin e zgjedhjeve presidenciale.

Ai gjithashtu vuri në dukje të gjitha mënyrat në të cilat Benon mori pjesë në ngjarjet që çuan në kryengritje, përfshirë raportet që ai inkurajoi Trump të përqendrohet në 6 janar, ditën e konfirmimit të votave elektorale, dhe komentet nga 5 janari se “kaosi i plotë do të pasoj” të nesërmen.

Trump paditi komisionin e Kongresit të hënën, duke pretenduar se anëtarët e tij kërkuan në mënyrë të paligjshme informacione nga Shtëpia e Bardhë, dhe padia e ngritur në gjykatën në Uashington thotë se materiali që kërkoi mbulohet nga një doktrinë ligjore e njohur si “privilegji ekzekutiv”, i cili mbron konfidencialiteti i komunikimit të caktuar në Shtëpinë e Bardhë.

Trump ngriti padinë pasi Presidenti Biden vendosi të heqë dorë nga e drejta për të bllokuar dërgimin e dokumenteve në Kongres, një e drejtë që i jep atij “privilegj ekzekutiv”.

Administrata e Biden deklaroi se rrethimi i dhunshëm i Kapitolit më shumë se nëntë muaj më parë ishte një ngjarje aq ekstreme saqë meriton heqjen dorë nga privilegji që zakonisht mbron komunikimet e Shtëpisë së Bardhë./FrontOnline/

 

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera