×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Konflikti mes Armenisë dhe Azerbejxhanit, të paktën 20 të vrarë dhe qindra të plagosur pas shpërthimit

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Të paktën 20 njerëz janë vrarë dhe pothuajse 300 janë plagosur në një shpërthim të fuqishëm në një depo karburanti në rajonin e Nagorno-Karabakh, ndërsa mijëra armenë etnikë u larguan nga territori separatist pasi ushtria e Azerbajxhanit mori kontrollin e plotë të tij në një ofensivë të papritur javen e kaluar.

  Autoritetet lokale armene thanë se 290 njerëz u shtruan në spitale, dhjetëra prej tyre ende në gjendje kritike pas shpërthimit. Shkaku i shpërthimit mbetet i panjohur.

  Ushtria e Azerbajxhanit shkatërroi forcat armene në një sulm 24-orësh javën e kaluar , duke i detyruar autoritetet separatiste të bien dakord për të lënë armët dhe për të filluar bisedimet për “riintegrimin” e Nagorno-Karabakut në Azerbajxhan pas tre dekadash sundimi separatist.

  Ndërsa Azerbajxhani është zotuar të respektojë të drejtat e armenëve etnikë në rajon dhe të rivendosë furnizimet pas një bllokade 10-mujore, shumë banorë vendas u frikësuan nga hakmarrja dhe vendosën të largoheshin për në Armeni./FrontOnline/

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka lavdëruar kryetarin e Prishtinës, Përparim Rama për përpjekjet e tij për ta ndryshuar kryeqytetin. Rama...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Burri i vdekur në Paris nga një sulm me thikë është gjerman, kurse edhe dy persona të tjerë janë lënduar me çekiç,...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni po qëndron për vizitë në Serbi ku do të pritet në një takim nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq....
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Derisa Blerando po qëndronte tek lavanderia, aty ka shkuar Shqipja. Ajo i ka thënë se duhet që Blerando t’i kërkojë falje, derisa...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Buci, Blero, Alby, Kaderi dhe Lumbardhi kanë qëndruar bashkë dhe kanë bërë biseda të ndryshme. Ndërkohë, ka qenë Kaderi ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Linda ka treguar se çfarë e pengon te meshkujt. Këtë gjë ajo e bëri të ditur...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Adri, Iliriana dhe Shqipja kanë biseduar mbrëmë goxha gjatë në dhomën e gjumit. Ata pëshpëritnin teksa...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blero dhe Kaderi kanë biseduar rreth jetës private të Bleros. Kaderi ishte kurioze për raportin e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero dhe Kaderi kanë shpalosur detaje rreth jetës private të tyre. Kaderi ka treguar se ajo është rritur vetëm nga babai pasi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.