Auto

Konfirmohet Lamborghini V12 Hybrid i ri

Konfirmohet Lamborghini V12 Hybrid i ri
12:31 | 28 Korrik 2021

Në një intervistë me revistën Autocar, CEO i Lamborghini-t, Stephan Winkelmann, zbuloi se çfarë po përgatitet në të ardhmen e afërt, duke filluar më vonë këtë vit kur kompania do të prezantojë modelin e ri, një Lamborghini V12 Hybrid të ri.

Njoftohet për debutimin e tij në verë, ndërsa ky model do të ketë një motor atmosferik V12 me ndihmë hibride, i cili do të ketë mbi 900 kuaj fuqi, transmeton FrontOnline.

Pa hyrë në shumë detaje, drejtori 56-vjeçar tha se modeli i ri do të përdorë teknologjinë e super kondensatorëve në të njëjtën mënyrë si Xian FKP 37.

Gjatë së njëjtës intervistë, Winkelmann tha se 2022 do të jetë viti kur Lamborghini do të paraqesë dy modele të bazuara në Huracan dhe Urus. Huracan nuk do të marrë gjeneratën e ardhshme më 2022, por do të ndodhë në 2024.

Kjo do të thotë që modeli ekzistues do të marrë një tjetër derivat që do të ndërtohet mbi Omologun Super Trofe. Koha do të tregojë nëse do të jetë STO Spyder apo një lloj tjetër Huracan./FrontOnline

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera