[wp-story]

Lajme

Konfirmohen 11 raste me gripin sezonal

Konfirmohen 11 raste me gripin sezonal
12:08 | 15 Janar 2020

Në kuadër të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës është formuar konsiliumi, i cili po ndjek gjendjen me gripin sezonal.

Pas analizës së bërë nga konsiliumi, konstatohet se në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), nga 1 dhjetori 2019 deri me 15.01.2020, janë konfirmuar 11 raste me gripin sezonal (Influenca A), transmeton lajmi.net.

Prej tyre, një pacient rreth 80 vjeç, i cili kishte edhe probleme të tjera shëndetësore, ka vdekur në muajin dhjetor.

Për momentin në Klinikën Infektive janë të shtrirë për trajtim 4 raste, 3 prej tyre janë në gjendje stabile, ndërsa një rast është në gjendje të rëndë dhe po trajtohet në mjekimin intensiv të klinikës.

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera