Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Komuna zvicerane heq taksat për banorët

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Letërnjoftimi falas, dëshmia e të dhënave personale falas: komuna Brislach në kantonin Baselland nga viti 2021 do të heqë taksat për banorët e vet, duke bërë kështu një akt unik në Zvicër.

  Se çfarë do të thotë kjo, ja një shembull: Letërnjoftimi, normalisht kushton 65 franga për të rriturit dhe 30 franga për të miturit, shkruan 20 minuten.

  Sipas një njoftimi për media që komuna ka shpërndarë të mërkurën, edhe pagesa për të aplikuar për autoshkollë ose konfirmimi i të dhënave personale për kompanitë e sigurimeve nuk duhet të kushtojnë më asnjë rapi.

  “Është e bezdisshme që akte zyrtare si këto janë ende të nevojshme në ditët e sotme”, shkruan komuna, transmeton albinfo.ch. Kjo është arsyeja pse këshilli lokal ka vendosur të heqë taksat që nga 31 dhjetori i këtij viti.

  Megjithëse në këtë mënyrë komuna humbet të ardhura vjetore prej 8.000 deri në 10.000 franga, ajo ka vendosur t`u ofrojë banorëve “një të mirë unike”.

  Në të kundërt, taksat stimuluese duhet të vazhdojnë të paguhen, siç është ajo për grumbullimin e mbeturinave.

  Kancelaria Federale jep pëlqimin për letërnjoftim falas

  Duke qenë se pagesa e vetëm disa prej taksave është në kompetencë të bashkisë, komunarët nuk ishin të sigurt se si është puna me letërnjoftimet.

  Për këtë arsye ata fillimisht i janë drejtuar kantonit dhe më pas Kancelarisë Federale, përcjell albinfo.ch. Në Bernë, ata më në fund morën dritën jeshile, thonë në komunë. Këshilli bashkiak nuk është në dijeni që ndonjë komunë ose qytet tjetër në Zvicër të ketë ndërmarrë një hap të tillë si në Birslach.

  “Në vitet e fundit ne si komunë kemi regjistruar disa llogari pozitive,” thotë kryebashkiaku Hannes Niklaus. Prandaj deshëm t’i jepnim diçka në kthim popullatës, pa ulur taksat.

  Për më tepër, sot shumë gjëra bëhen në internet, kështu që puna që merr përpilimi i faturave ndonjëherë është më e madhe se përfitimi prej tyre, përcjell albinfo.ch. “Kështu, ne po e bëjmë një të mirë për vete dhe në të njëjtën kohë po përfitojnë të gjithë”, thotë Niklaus.

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Autoritetet në Malin e Zi kanë arrestuar bosin e kriptomonedhave, Do Kwon, i cili ka shkaktuar një dëm prej 40 miliardë dollarësh,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Të paktën shtatë persona janë vrarë nga bombardimet ruse gjatë natës në Ukrainën veriore dhe lindore, kanë thënë zyrtarët rajonalë. Shërbimet e...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit...
  Lajme24 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka kujtuar 24 vjetorin e intervenimit të NATO-s, duke theksuar se Aleanca atëbotë veproi për njerëzimin dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama beson se një Ballkan i bashkuar si në ekonomi edhe në dënimin e agresionit rus në Ukrainë...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, kanë nënshkruar marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kujtuar se sot shënojmë 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.