Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Komuna i rikthehet ish-objektit të “Gërmisë” për ta bërë sallë koncertale

  FrontOnline
  02 Shtator 2020

  Mëdyshja dyvjeçare për lokacionin e sallës koncertale tani duket të jetë e tejkaluar. Komuna e Prishtinës ka ndarë mendjen që ish-objekti i shtëpisë së mallrave “Gërmia” të adaptohet për kërkesën e kahershme të komunitetit artistik, por duke ruajtur identitetin e ndërtesës ekzistuese.

  Të hënën, nëpërmjet një njoftimi, Komuna e drejtuar nga Shpend Ahmeti ka bërë me dije se gjatë këtij muaji do të shpallen konkurset ndërkombëtare arkitektonike për tri projekte të mëdha e të rëndësishme për Prishtinën.

  “Salla Koncertale e Kryeqytetit – adaptim duke ruajtur identitetin e ndërtesës ekzistuese Gërmia; Salla e re e Sporteve me kapacitet 3000 – 5000 ulëse; Shkolla e Muzikës – adaptimi dhe renovimi i pjesës kulturore të Pallatit të Rinisë ku do të jetë e vendosur Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova”, thuhet në njoftim.

  Me këtë rast, Komuna u ka bërë thirrje arkitektëve dhe studiove projektuese që të jenë pjesë e Prishtinës “ashtu që t’i sjellim Prishtinës projekte me të cilat do të krenohemi të gjithë”.

  E një ditë pas njoftimit, sipas zyrtarëve komunalë, kanë shfaqur interesim disa kompani evropiane, përderisa është vendosur që shpërblimet do të jenë më të mëdha se zakonisht për të motivuar arkitektë të njohur.

  Komunës i është sosur durimi për projektin e bërë tash e sa kohë “mollë sherri”, kur në prill të këtij viti vendosi që sivjet të paktën të shpallte konkursin për projektin ideor, nëse nuk mund të bënte asgjë tjetër për investimin më të madh kulturor në kryeqytet dhe vend.

  Por përcaktimi për ish-objektin e “Gërmisë” sërish ka ngritur pikëpyetje në mesin e arkitektëve. Kështu, arkitekti Sali Spahiu nëpërmjet një reagimi ka tërhequr vërejtjen se adaptimi i objektit aktual të Shtëpisë së Mallrave do të ishte vetëm improvizim për sallën koncertale.

  Sipas tij, ky objek mund të fitojë funksion si galeri e arteve, muze apo diçka e ngjashme, por jo edhe sallë koncertale

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Kosova ka shënuar progres ekonomik dhe demokratik. “Jemi storie suksesi prej ndërhyrjes së NATO-s, por edhe...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se nuk e përjashton mundësinë për zgjedhje të parakohshme në katër komunat me shumicë serbe...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për BBC, ku foli për tensionet në Veri të Kosovës. Ai doli krah BE-së dhe...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të Kosovës i ka rrënjët tek mospranimi nga...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të...
  Lajme02 Qershor 2023
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), dega në Klinë, sot ka shënuar 23-vjetorin e themelimit. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me këtë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, ka njoftuar se ekipi i RTV 21, është ndjekur nga persona të maskuar në Leposaviq....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.