Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Komuna e Prishtinës porositë 18 mijë teste antigjen për COVID-19, Ahmeti: Ato do të jenë gati kah fundi i javës

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Komuna e Prishtinës ka porositur edhe 18 mijë teste antigjen për COVID-19.

  Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes një postimi në Facebook, tha se këto teste janë të shpejta dhe mund të përdoren për testim të shpejt të grupeve të mëdha si në shkolla e organizata.

  “Në qoftë se gjithcka shkon në rregull, këto do të jenë gati kah fundi i javës tjetër”, shkroi Ahmeti.

  Ndërsa, dje ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se tash e tutje në institucionet publike të Kujdesit Parësor Shëndetësor mund të kryhen edhe testet diagnostike rapide të antigjenit SARS COV.

  Postimi i plotë i Ahmetit pa ndërhyrje:

  Sot në treg ekzistojnë tri lloj testesh për Covid

  – PCR që e detekton ADN-në e virusit (IKSHP dhe privat) i cili është më i sakti por merr shumë kohë

  – serologjik apo i gjakut që detekton antitrupat në gjak – (Komuna Pr dhe privat) – detektohet vetëm në ditën e shtatë të virusit

  – testet antigjen – që detekton proteinat brenda ose afër virusit – është i shpejtë dhe merret strisho e pshtymes

  Komuna e Prishtinës tashmë ka porositur edhe 18,000 teste antigjen të cilat janë të shpejta dhe mund të përdoren për testim të shpejtë të grupeve më të mëdha si në shkolla e organizata.

  Në qoftë se gjithcka shkon në rregull, këto do të jenë gati kah fundi i javës tjetër.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, kanë nënshkruar marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kujtuar se sot shënojmë 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti, sot feston ditëlindjen e 48. Kurti ka lindur më 24 mars 1975 në Prishtinë. Kurti është kryeministri...
  Të tjera
  Kronika24 Mars 2023
  Është raportuar për një person se ka humbur jetën në Prizren. Viktima ishte goditur nga vetura mbrëmë rreth orës 19:00. I dyshuari...
  Kronika24 Mars 2023
  Policia ka kapur personi i cili dyshohet se vodhi portofolin dhe telefonin e një gruaje në Prishtinë. Sipas policisë, i dyshuari me...
  Lajme24 Mars 2023
  Me 16 Shkurt të këtij vitit ministri i Bujqësisë, Faton Peci,  ka njoftuar se do të ketë zero tolerancë ndaj pirjes së...
  Kronika24 Mars 2023
  Gjatë ditës së djeshme një burrë është therur me thikë në rrugën “Agim Ramadani” në Viti. Viktima është dërguar për tretman mjekësor...
  Lajme24 Mars 2023
  Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit...
  Lajme24 Mars 2023
  Trepça ka hapur rreth 100 vende të lira të punës. Është hapur konkurs i brendshëm për punëtorë në Minierë LINKU KËTU

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.