[wp-story]

Lajme

Komisioni Evropian jep një porosi të qartë për Serbinë që mohon Masakrën e Reçakut

Komisioni Evropian jep një porosi të qartë për Serbinë që mohon Masakrën e Reçakut
17:34 | 15 Janar 2020

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero në 21 vjetorin e Masakrës së Reçakut ka thënë se mizoria e kryer në Reçak është shumë mirë e dokumentuar dhe nuk mund të mohohet, raporton Gazeta Express.

Pisonero përmes profilit të saj në Twitter ka shkruar se mohimi dhe tentimi për të ndryshuar faktet janë të kundërtua me vlerat e Bashkimit Evropian.

“Çfarë ka ndodhur në Reçak dhe mizoritë që janë kryer atje në Janar 1999 janë mirë të dokumentuara. Mohimi dhe revizionizmi janë të kundërta me vlerat e Bashkimit Evropiand dhe projektin për integrim të Ballkanit Perëndimor. Vlerësimi i sinqertë dhe i mirëfilltë i të kaluarës është i nevojshëm ndaj respektit për viktimat”, ka shkruar zëdhënësja e Komisionit Evropian.

Sot kur po përkujtohet 21 vjetori i Masakrës së Reçakut, Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq e kishte quajtur trillim dhe ngjarje e fabrikuar nga ambasadori i OSBE-së William Walker.

Walker i cili në janar të vitit 1999 kishte shkuar personalisht në Reçak për të parë nga afër masakrën e kryer nga forcat serbe e kishte quajtuar krim kundër njerëzimit.

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera