Lifestyle

Koha kur zgjoheni natën zbulon se çfarë nuk është në rregull me trupin tonë

Koha kur zgjoheni natën zbulon se çfarë nuk është në rregull me trupin tonë
23:02 | 13 Shtator 2020

Zgjimi natën shoqërohet me gjendjen mendore dhe fizike të një personi dhe koha zbulon se për çfarë lloj problemesh është fjala. Shikoni orën dhe do të zbuloni se çfarë nuk është e mirë në trupin tuaj dhe emocionet.

Nëse zgjoheni në një kohë të caktuar çdo natë, kjo mund t’ju ​​zbulojë se çfarë nuk po funksionon si duhet në trupin tuaj, domethënë se rrjedha e energjisë në një pjesë të caktuar është e bllokuar ose e drejtuar keq, shkruan kp, transmeton lajmi.net.

Gjatë 24 orëve, energjia drejtohet në organe të ndryshme në mënyrë që ato të rigjenerohen dhe kështu të bëjnë punën e tyre siç duhet. Por nëse diçka shqetësohet me atë energji, atëherë lind një problem.

Gjeni kohën e natës kur zgjoheni më shpesh dhe zbuloni se çfarë do të thotë:

21:00 – 23:00

Kjo është koha kur sistemi endokrin i ngarkuar me hormone dhe metabolizëm është i ekuilibruar. Nëse keni probleme me gjumin në atë pjesë të natës, atëherë mund të stresoheni dhe shqetësoheni nga ngjarjet që keni përjetuar atë ditë ose çfarë ju pret të nesërmen.

Kjo prish rrjedhën e energjisë. Bllokimi i energjisë nga sistemi endokrin mund të ndodhë gjithashtu nëse nuk hani siç duhet ose hani shumë vonë.

23:00 deri 1:00

Të zgjohesh në këtë kohë tregon se diçka po të shqetëson, domethënë që ju urreni diçka (po kafshoni veten për diçka) – ndoshta diçka që keni thënë, keni bërë, ose ndoshta duhet të keni bërë, por nuk e keni bërë.

Në këtë kohë, fshikëza e tëmthit është aktive, kështu që zgjimi në atë kohë mund të tregojë se po konsumoni shumë yndyrë të sëmurë.

Nga 1:00 në 3:00

Nëse zakonisht zgjoheni në këtë kohë, atëherë ndoshta jeni të zemëruar dhe të frustruar, domethënë jeni plot energji negative gjatë ditës, kështu që kjo reflektohet në gjumë. Duhet patjetër të relaksoheni pasi kjo dëmton proceset që ndodhin në trupin tuaj.

Kjo kohë e natës është shumë e rëndësishme për trupin, pasi kjo është kur ai në mënyrë më aktive largon toksinën, dhe rigjenerohet. Mëlçia çliron toksina, krijon molekula të rëndësishme për tretjen, kontribuon në krijimin e gjakut të ri, etj. Nëse diçka nuk shkon me të, ju do të zgjoheni në këtë kohë.

Nga 3:00 deri në 5:00

Hidhërimi dhe dhimbja janë arsye të mundshme për t’u zgjuar në këtë kohë, nëse shikojmë aspektin shpirtëror të jetës. Për arsye fizike, është e mundur që të jeni të ftohtë ndërsa flini dhe proceset në trupin tuaj nuk mund të zhvillohen siç duhet. Gjithashtu, zgjimi në këtë kohë mund të tregojë probleme në mushkëri dhe marrje të pamjaftueshme të oksigjenit.

Nga 5:00 deri në 7:00

Në këtë kohë, zorra e trashë është aktive, dhe toksina që filtrohet gjatë natës largohet ngadalë nga trupi. Zgjimi në këtë kohë mund të nënkuptojë se keni ngrënë shumë vonë ose keni zakon të hani ushqime të këqija dhe jo të shëndetshme plot me substanca të ndryshme të dëmshme, shkruan Higher Perspective.

Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera

Të tjera