×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Klinika Infektive po pret rezultatet e 13 pacientëve për Covid-19

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Lehtësimi i masave të lëvizjes së qytetarëve, bëri që numri i rasteve me COVID-19 të rritet.

  Në Klinikën Infektive aktualisht janë duke u trajtuar 43 pacientë të infektuar, ku 22 janë me oksigjeno-terapi, 20 të tjerë në gjendje stabile dhe një pacient është nën kujdesin intensiv.

  Këto të dhëna i ka bërë të ditura për Front Online, infektolgu i Klinikës Infektive, Sali Ahmeti.

  Sipas tij, 13 pacientë janë në pritje të rezultateve nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik.

  “20 pacientë të tjerë kanë manifestime klinike mesatarisht të rënda dhe janë me gjendje stabile. 13 pacientë të cilët janë në pritje dhe kanë manifestime kronike mjaftë të rënda dhe mund të rezultojnë edhe këta me Covid pozitiv, ne jemi duke pritur rezultatet e analizave laboratorike”, deklaroi Ahmeti.

  Ahmeti tha se në mesin e të infektuarve të cilët po trajtohen në Klinikë nuk ka gra shtatzëna dhe fëmijë.

  “Jo aktualisht, ne kemi pasur më herët, por tash sot nuk kemi gra shtatzëna dhe nuk kemi fëmijë nën moshën 10 apo 15 vjeçare, por dua të them edhe diçka moshat e reja janë më të privilegjuara në raport me COVID-19, jo që ajo nuk i prek, por sëmundjen e kalojnë më lehtë”, tha infektologu Ahmeti për Front Online.

  Ai tha se për dallim nga rastet e para, personat të cilët tani po trajtohen me Covid-19, kanë temperaturë më të lartë e cila shkon deri në 40 gradë.

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Në Gjykatën Themelore të Prizrenit kanë arritur, nën përcjelljen e rreptë të policisë, katër të arrestuarit që dyshohen për pjesëmarrje në grabitjen...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Gjykata Komerciale e ka pezulluar edhe në rivendosje ndërtimin e Rrugës A. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Vizitën e tij në Komunën e Gjilanit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e vazhdoi duke i përcjellë nga afër punimet...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Shqipja ka argumentuar me banorët e tjerë se “thënia ‘në kuadër të lojës’, nuk është asgjë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Lindita i ka treguar Albës për një situatë të ‘sikletshme’ që i kishte ndodhur me Lumbardhin....
  Vip01 Dhjetor 2023
  Adri dhe Edona janë kapur me Azemin, pas kurthit që ai dhe Blerando ia thurën banorëve. Si Adri po ashtu edhe Edona,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.