Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Klinaku: Me ndryshimin e ligjit për Specialen kërkojmë të gjykohen të gjitha krimet që kanë ndodhur në Kosovë

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Sekretari i OVL-së së UÇK-së, Faton Klinaku, ka thënë se me dorëzimin e kërkesës së sotme në Kuvendin e Kosovës kërkojnë amandamentimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara.

  Ai tha se me plotësim-ndryshimin e ligjit kërkohet që të gjitha krimet që kanë ndodhur në Kosovë të gjykohen. Sipas tij, shumicën absolute të krimeve që i ka shkaktuar Serbia pushtuese nuk i ka gjykuar askush”, ka thënë Klinaku

  “Gjykata Speciale e tillë çfarë është, është e papranueshme dhe nuk pajtohemi që të ketë gjykatë që gjykon vetëm njërën palë. Për ne është me rëndësi që të gjykohen të gjitha krimet që kanë ndodh në Kosovë. Nuk ka askund në botë që të gjykohet një palë ndërsa  në luftë kanë qenë dy palë ndërluftuese. S’ka pasë nevojë që të krijohet Gjykatë Speciale, por një gjykatë vendore të merrej me krimet. Klinaku në Info Magazine është shprehur se ambasadat e huaja nuk duhet të dalin kundër kërkesës së tyre”, tha ai në Klan Kosova.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme09 Qershor 2023
  Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu ka mohuar se sot është ndaluar nga KFOR-i për ta vizituar në zyrën e tij kryetarin e...
  Lajme09 Qershor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur për raportimet e shumta për mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj Kosovës nga SHBA dhe...
  Lajme09 Qershor 2023
  Këshilltarja politike për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc në Qeverinë e Kosovës, Ardita Sinani ka reaguar pas lajmit për arrestimin e kreut të Shtëpisë...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.