[wp-story]

Sport

Klauzola e tij është 700 milionë euro, por Messi mund të largohet pa asnjë cent nga Barcelona

Klauzola e tij është 700 milionë euro, por Messi mund të largohet pa asnjë cent nga Barcelona
18:02 | 05 Shtator 2019
Lionel Messi lejohet të zgjedhë të largohet nga Barcelona falë një klauzolë në kontratën e tij në Camp Nou, që do të thotë se ai mund të largohet para se të skadojë në 2021.

Fituesi i pesëfishtë i Topit të Artë u bashkua për herë të parë në Barcelona 19 vjet më parë dhe vazhdoi të bëjë 687 paraqitje në të gjitha garat dhe është golashënuesi i tyre i të gjitha kohërave para César Rodríguez.

Messi  vendosi penelin në letër në një kontratë të re katër vjeçare në 2017 e cila më shumë se dyfishoi klauzolën e tij të lirimit në 700 milion €, por  El País pretendon se ekziston një klauzolë tjetër që i jep argjentinasit liri të plotë mbi të ardhmen e tij.

Sipas raportit të tyre, Messi është i lirë të shkojë larg Barcelonas me kushtet e tij në fund të çdo sezoni të caktuar.

Kjo do të thotë që ndërsa Messi ka një kontratë me klubin deri në vitin 2021, ai mund të largohet nga Katalonja për asnjë cent verën e ardhshme, megjithëse nuk ka asnjë provë që sugjeron që ai do të marrë në konsideratë atë gjatë rrjedhës së këtij sezoni.

Për më tepër, raportet e mëparshme gjithashtu kanë pohuar se  Messi  ka një klauzolë në kontratën e tij e cila do të aktivizohet në vitin 2020 e cila përcakton se ai mund të largohet nga klubi për asgjë  nëse ai vendos të anëtarësohet në një “klub jo elitar”  – do të thotë se ai mund të ndiqte në gjurmët e ish-shokëve të skuadrës Xavi dhe Andres Iniesta , i cili u nis për Katar, përkatësisht Japoni.

Duke bërë debutimin e tij për Barcelona në 2004, Messi ka shënuar 603 gola gjatë gjithë karrierës së tij, si dhe ka prodhuar 242 asistime.

Ai nuk ka qenë në gjendje të luaj deri më tani këtë sezon për shkak të dëmtimit, por Messi mund të jetë akoma me një shans të parakalojë legjendën e klubit Xavi si lojtar me numrin më të madh të paraqitjeve për Blaugrana – ai është 82 paraqitje pas spanjollit.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera