×
 • Auto
 • Auto

  Kjo është vetura më e shpejtë elektrike në botë

  FrontOnline
  13 Shtator 2023

  Studentët zviceranë kanë thyer rekordin Guinness lidhur me shpejtësinë e makinës së tyre elektrike të ndërtuar me dorë.

  Automjeti i tyre ka thyer rekordin e mëparshëm që mund të përshkojë 0 deri në 100 kilometra në orë për më pak se një sekondë.

  Anëtarët e Klubit Akademik të Motorsporteve të Cyrihut (AMZ) nga universiteti kërkimor ETH i Cyrihut dhe nga Universiteti i Lucernit shpenzuan çdo minutë duke punuar për automjetin e tyre elektrik.

  E drejtuar nga Kate Maggeti, makina elektrike e ndërtuar me dorë ka përshkruar prej pikës 0 deri në 100 kilometra në orë për vetëm 0.956 sekonda, duke thyer rekordin e mëparshëm prej 1.461 sekonda.

  Rekordi i mëparshëm u thye nga një ekip gjerman nga Universiteti i Shtutgartit.

  Edhe Guinness konfirmoi se automjeti theu rekordin e shpejtësisë së menjëhershme për një veturë elektrike në Parkun e Inovacionit të Zvicrës në Duebendorf./FrontOnline/

  Delegacioni nga Drake University viziton Devolli Corporation, njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Auto23 Shtator 2023
  Tre nga markat më të mëdha nga Gjermania, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia i kanë bashkuar forcat për të formuar një kompani...
  Auto22 Shtator 2023
  Shumica e veturave elektrike të prodhuara në Azi ka të ngjarë të përjashtohen nga një skemë franceze e subvencionimit për blerjen e...
  Auto21 Shtator 2023
  Audi ka hapur Qendrën e re të Sigurisë së Automjeteve në parkun e tij teknologjik në Ingolstadt të Gjermanisë. Objekti do të...
  Të tjera
  Vip26 Shtator 2023
  Ana Kabashi është mjaftë aktive në rrjete sociale. Ajo publikon foto të ndryshme, e njëra ndër ta është edhe kjo e fundit....
  Vip26 Shtator 2023
  Klea Huta ka përjetuar diçka të çuditshme dje. Moderatorja tha se një gjë e tillë nuk i kishte ndodhur kurrë më parë....
  Lajme26 Shtator 2023
  Dëshmitari i 27-të në rastin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit në Dhomat e Specializuara të Kosovës e...
  Kronika26 Shtator 2023
  Një person në fshatin Korishë të Prizrenit ka raportuar në polici se persona të panjohur me përdorim force kanë depërtuar në objekt,...
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka pritur në takim lamtumirës ambasadorin zviceran në Kosovë, Thomas Kolly. “Kryetari Konjufca i shprehu mirënjohje Ambasadorit...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ngjarjet e fundit në Kosovë, ku mbetën të vrarë disa persona, shkaktuan ankth dhe shumë pyetje që mbeten ende pa përgjigje. Njëra...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.