Lajme

Kjo është situata me Covid-19 në spitalet rajonale

Kjo është situata me Covid-19 në spitalet rajonale
15:56 | 18 Shtator 2020

Edhe në spitalet rajonale thuhet se është ulur numri i rasteve që po kërkojnë trajtim mjekësor për shkak të infektimit me Coronavirus.

Drejtori i Spitalit të Ferizajit, Jeton Zeqiri ka thënë se 11 persona janë të hospitalizuar për shkak të infektimit me virusin Covid-19.

Sipas tij, 10 persona janë me oksigjen.

“11 persona me Covid janë të hospitalizuar, prej tyre 10 janë me oksigjen. Ne po presim që në ditët në vijim t’i lirojmë edhe këta dhe shpresojmë të mos kemi më raste të tilla”,ka theksuar ai.

Zeqiri ka thënë se në spital kanë 80 shtretër në dispozicion për personat që paraqiten me komplikime të rrugëve respiratore.

“Gjendja është shumë më e mirë tani. Në qoftë se ka persona me komplikime të rrugëve respiratore, ne kemi kapacitet prej 80 shtretërve dhe besoj se do ja dalim”, ka thënë ai.

Ndërsa, drejtori i Spitalit të Gjilanit, Nisret Hajrullahu ka treguar se në këtë spital 21 pacient të infektuar me Coronavirus janë duke u trajtuar.

Sipas tij, numri i pacientëve të infektuar është më i ulët se muajve të kaluar.

“Ne kemi 21 pacient në spital, tre janë në kujdesin intensiv dhe 18 në repartin e infektivës. Numri i rasteve ka qenë i ulët, kanë qenë 21 kontrolle për një ditë me dy pranime”, ka thënë ai.

Hajrullahu ka thënë tutje se momentalisht situata me pandeminë është më e menaxhueshme, dhe se gjithçka është nën kontroll.

“Ne kemi dedikuar 82 shtretër të cilët kanë qenë prapë në disponim të njësive të Covidit. Tani e kemi bërë një përvojë edhe në organizim edhe në menaxhimin e gjendjes.

Besoj se do të ja dalim”, ka shtuar ai për Front Online.

 

 

Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)

Të tjera