Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kjo është arsyeja pse Biden donte të takohej personalisht me Putinin

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka shpjeguar pse ai mendonte se ishte e rëndësishme të takohej personalisht me kolegun e tij rus Vladimir Putin.

  Biden në një konferencë shtypi pas takimit me Putin në Gjenevë, tha se ishte e rëndësishme të takohej personalisht, në mënyrë që të mos kishte gabim ose keqinterpretime për atë që ai donte të komunikonte.

  “Numër një – identifikimi i fushave të punës praktike që mund të bëjnë dy vendet tona për të përparuar interesin tonë të ndërsjellë dhe gjithashtu të përfitojnë nga bota. Dy – të komunikoj drejtpërdrejt, se Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen veprimeve që dëmtojnë interesat tona jetësore ose aleatëve tanë. Dhe nën tre, për të përcaktuar qartë përparësitë e vendit tonë dhe vlerat tona, kështu që ai e dëgjoi atë drejtpërdrejt nga unë, “tha Biden.

  Putini mbajti konferencën e tij personale për shtyp para Biden, ku ai tha se ambasadorët e SHBA-së dhe Rusisë do të kthehen në postet e tyre diplomatike dhe se të dy vendet do të fillojnë konsultimet mbi sigurinë kibernetike. Ai e përshkroi samitin si “konstruktiv” dhe “produktiv” në tërësi.

  Takimet zyrtare midis të dy drejtuesve sot u ndanë në dy raunde, një në një seancë më të vogël dhe në të dytin me delegacione më të mëdha. Koha totale e bisedimeve ishte më pak se katër ose pesë orë sa zyrtarët parashikuan fillimisht për samitin, transmeton CNN.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pyetur sërish për marrëveshjen e fundit me Kosovën, duke komentuar edhe pjesën që, siç sthuhet, i...
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri u shpreh sot se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton...
  Vip26 Mars 2023
  Një ditë pasi u eliminua nga Big Brother VIP Albania, Kiara Tito, ka qenë e ftuar në “Fan Club” për të folur...
  Lajme26 Mars 2023
  Të dielën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet një marsh, duke kërkuar drejtësi për krerët e UÇK-së që janë në Hagë....
  Lajme26 Mars 2023
  Është vetëm një nxënës që ndjek mësimet në klasën e parë të Shkollës Fillore “Rilindja” në fshatin Keqekollë të Komunës së Prishtinës....
  Vip26 Mars 2023
  Familjarët e Kristit kanë reaguar të revoltuar pasi Lorenci pranoi se ai dhe Keisi kanë pasur një romancë jashtë “Big Brother VIP”....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.