×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Kjo bimë pastron mushkëritë, shëron gastritin, qetëson inflamacionin e lukthit dhe fshikëzën!

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Mëllaga e zezë është bimë e cila në mjekësinë popullore përdoret nga lashtësia

  Kryesisht rritet deri në 80 cm në lartësi dhe ka fletët në formë të rrumbullakët, të zemrës apo të veshkave.

  Ngjyra e fletëve varet nga lloji, por sillen nga e kaltra deri te portokallta e kuqe. Nuk ka aromë dhe ka shije neutrale, transmeton Telegrafi.

  Rritet në grumbuj dheu pranë lumenjve, në livadhe me lagështi, mirëpo kultivohet edhe në kopshte.

  Për shërim përdoren fletët, lulet dhe rrënja e kësaj bime.

  Nëse planifikoni që vetë t’i thani dhe të bëni çaj nga kjo bimë, kushtoni kujdes që lulet t’i mblidhni në kohën e lulëzimit, kur janë plotësisht të hapura.

  Thahen në vend të freskët dhe në temperatura të larta. Sa i përket fletëve, ato nuk bën të jenë të dëmtuara nëse planifikoni t’i thani.

  Mëllaga është një kurë fantastike për çrregullimet në sistemet respiratore dhe tretëse duke frenuar çdo lloj bllokimi të mundshëm.

  Njerëzit që vuajnë nga astma dhe bronkiti mund të përfitojnë nga mëllaga, e cila ka një efekt pastrues për mushkëritë dhe fytin.

  Të njëjtën funksion mëllaga luan edhe për zorrët duke shërbyer edhe si laksativ. Mëllaga është shumë e mirë për të pastruar trupin brenda dhe jashtë.

  Në përdorimet e saj në lëkurë, mëllaga e bën atë të butë si mëndafshi dhe shuan irritimet.

  Gjethet janë të pasura me vitamina dhe kanë një efekt analgjetik, duke zvogëluar dhimbjen dhe shqetësimin.

  Mëllaga e egër mbron dhe përmirëson funksionin imunitar. Në këtë mënyrë, ajo ndihmon në parandalimin e infeksioneve bakteriale.

  Kështu përgatitet çaji nga mëllaga e zezë:

  Për përgatitje të çajit ju nevojiten 2 lugë mëllagë që do ta qitni në 2,5 dcl ujë të vakët apo të ftohtë.

  Lëreni të mbuluar së paku 1 deri në 2 orë. Më vonë çajin nxeheni dhe,sipas dëshirës, shtoni, mjaltë, sheqer apo limon.

  Me çaj mëllage gjithashtu mund të shpëlani hundën disa herë në ditë.

  Çaji i mëllagës është shumë efektiv te hundët e mbyllura, por është mjaft i sigurt edhe i butë që mund ta përdorin edhe fëmijët e vegjël.

  Pos çajit, përdoren edhe kapsulat dhe pikat e mëllagës së zezë.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm,...
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Dashi Dita e sotme do jetë plot diell dhe ngjyra. Plutoni do ua zbukurojë çdo çast. Për ju që keni një lidhje...
  Lifestyle27 Shtator 2023
  Ditët e sotme, gjithnjë e më shumë po ndeshemi me ndryshim të dietave dhe tendencave ushqimore, shfaqet një perspektivë magjepsëse që po...
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot, në seancën e Kuvendit, ka thënë se të dielën, Republika e Kosovës u...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një minutë heshtje për nder të rreshterit të vrarë në veri, Afrim Bunjaku, raporton Ekonomia Online.  
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kompania Rajonale e Ujësjellësit Prishtina ka njoftuar se kanë shkyçur nga shërbimet e ujit, konsumatorë me borxhe të mëdha ndaj kompanisë. Nga...
  Vip28 Shtator 2023
  Pasi përfundoi një turne botëror dhe filmin “Barbie”, besoni apo jo, Dua Lipa aktualisht ka zgjedhur të bëjë disa pushime. Por në...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, tha se nuk guxohet të eksperimentohet më shtetin, duke shtuar se kreu i Qeverisë, Albin Kurti gaboi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.