[wp-story]

Bota/Rajoni

Kinë, zjarr në një minierë ari, vdesin 6 minatorë

Kinë, zjarr në një minierë ari, vdesin 6 minatorë
23:36 | 17 Shkurt 2021

Të paktën 6 minatorë e kanë humbur jetën nga zjarri që shpërtheu në një minierë ari në provincën kineze Shandong.

Sipas agjencisë së lajmeve Xinhua, zjarri shpërtheu në mëngjes gjatë kontrollit të pajisjeve në minierën e arit Saociava pranë qytetit Caoyuen, raporton Ora News.

Si pasojë humbën jetën 6 nga 10 minatorët të cilët mbetën të bllokuar në minierë ndërsa 4 të tjerë u shtrinë në spital.

Gjatë shpërthimit që më 11 janar ndodhi në minierën në qytetin Yentai humbën jetën 10 minatorë ndërsa minatorët pothuajse dy javë mbetën të bllokuar në minierë.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera