×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kina tash fajëson Evropën: Shpërthimi i ri i koronavirusit, po na vjen nga ky kontinent

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Kina drejton gishtin nga Europa. Shpërthimi i ri i Covid-19 në tregun e shumicës në Pekin e ka prejardhjen nga Kontinenti i Vjetër, por virusi i përket një gjenomi më të vjetër nga ai që po godet aktualisht Europën.

  Pretendimi vjen nga Zhang Yong, zëvendësdrejtor i Qendrës së Kinës për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Në një shënim për Komisionin për Inspektim dhe Disiplinë, ai thekson se shumë kampionë të marrë në tregun Xinfadi, tregojnë se koronavirusi ishte prezent aty prej kohësh.

  Por autoritetet europiane nuk pranojnë këtë pretendim të Kinës duke nënvizuar se për momentin nuk ka shfaqur prova të mjaftueshme për ta mbështetur atë. Megjithatë Pekini zyrtar thotë se të dhënat i ka depozituar tek Organizata Botërore e Shëndetësisë. Detajet e publikuara nga Qendra për Mikrobiologji në Kinë zbuluan se gjenomët u bazuan në 3 mostra, 2 njerëzore dhe një mjedisore.

  Më 11 qershor, Pekini raportoi rastin e parë me koronavirus pas disa muajve me zero të infektuar. Që prej asaj date, mbi 180 persona u prekën nga Covid-19, duke shndërruar tregun Xinfadi në vatër përhapjeje. Por pas ndërmarrjes së rregullave strikte si rikthimi i kufizimeve të mëdha në kryeqytetin kinez, gjurmimi i të gjitha rasteve të kontaktit me tregun, autoritetet ia dolën të frenonin përhapjen masive. Por shkencëtarët po studiojnë nëse koronavirusi i ri mund të përhapet më shpejt se më parë dhe nëse ka humbur fuqinë e tij apo disa nga simptomat.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq deklaroi se ruajtja e Kosovës si pjesë e Serbisë është pika e parë në listën e planit 10-pikësh...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, është takuar të martën me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Presidentja...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.