×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kina konfirmon se krahët e pulave të importuara nga Brazili rezultuan pozitiv për COVID-19

  FrontOnline
  13 Gusht 2020

  Një mostër e krahëve të pulave të ngrira të importuara nga Brazili ka rezultuar pozitiv për coronavirusin në qytetin jugor kinez të Shenzhenit, thanë autoritetet të enjten, i fundit në një seri raportesh të produkteve ushqimore të kontaminuar.

  COVID-19 u zbulua në një mostër të marrë në sipërfaqe nga një grup i krahëve të pulës gjatë ekzaminimit të ushqimit të ngrirë të importuar, raporton CNN.

  Autoritetet e shëndetit Shenzhen menjëherë gjurmuan dhe testuan njerëz që mund të kenë rënë në kontakt me produktin, dhe të gjitha rezultatet u kthyen negativ; të gjitha produktet e lidhura në magazinë janë mbyllur dhe testuar negativ, thuhet në deklaratë, transmeton Telegrafi.

  Autoritetet tani po gjurmojnë produkte të lidhura nga e njëjta markë që janë shitur tashmë, dhe kanë dezinfektuar zonën ku ishin ruajtur krahët e kontaminuar të pulës.

  Brazili deri më tani ka raportuar më shumë se 3.1 milionë raste të coronavirusit, i dyti më i lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara, sipas njoftimeve të Universitetit Johns Hopkins.

  Lajmet për krahët e pulës të kontaminuar vijnë një ditë pasi koronavirusi u gjet në paketimin e karkalecave të importuara nga Ekuadori, një vend tjetër i Amerikës së Jugut, në një restorant në provincën Anhui lindore gjatë një inspektimi rutinë, njoftoi transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryetari aktual i Kuvendit, Talat Xhaferi, pritet të jetë kryeministri i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut duke shënuar kështu historinë si kryeministri...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryeministri Edi Rama përmes një reagimi në rrjetet sociale përshëndeti mbrëmjen e sotme kongresin e SDP që po zhvillohet në Berlin. Ndërsa...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Edhe Vladimir Radivojeviq i njohur si  “Mami” është në Listën e Interpolit së bashku me Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në...
  Të tjera
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Janë publikuar video ku shihet momenti kur Naim Murseli dhe Liridona Ademaj hyjnë në një restorant natën ku ajo u vra. Video...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka reaguar edhe një herë lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai ka thënë...
  Sport09 Dhjetor 2023
  Milani po përgatitet të shesë Rade Kruniç në janar dhe ka vendosur një çmim në mes të interesit nga Fenerbahçe dhe Olympique...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian e ka mirëpritur nënshkrimin e sotëm të kontratës komerciale ndërmjet kompanisë energjetike të Kosovës KEDS dhe kompanisë, Elektrosever. BE-ja me...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, në vazhdën e takimeve me degë, ka takuar sot strukturën e asaj...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Vrasja mizore e Liridona Admeajt, krim ky që tronditi vendin para disa javësh po vazhdon të hetohet, ndërkohë që pistat po zgjerohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.