Bota/Rajoni

Kina konfirmon se krahët e pulave të importuara nga Brazili rezultuan pozitiv për COVID-19

Kina konfirmon se krahët e pulave të importuara nga Brazili rezultuan pozitiv për COVID-19
12:19 | 13 Gusht 2020

Një mostër e krahëve të pulave të ngrira të importuara nga Brazili ka rezultuar pozitiv për coronavirusin në qytetin jugor kinez të Shenzhenit, thanë autoritetet të enjten, i fundit në një seri raportesh të produkteve ushqimore të kontaminuar.

COVID-19 u zbulua në një mostër të marrë në sipërfaqe nga një grup i krahëve të pulës gjatë ekzaminimit të ushqimit të ngrirë të importuar, raporton CNN.

Autoritetet e shëndetit Shenzhen menjëherë gjurmuan dhe testuan njerëz që mund të kenë rënë në kontakt me produktin, dhe të gjitha rezultatet u kthyen negativ; të gjitha produktet e lidhura në magazinë janë mbyllur dhe testuar negativ, thuhet në deklaratë, transmeton Telegrafi.

Autoritetet tani po gjurmojnë produkte të lidhura nga e njëjta markë që janë shitur tashmë, dhe kanë dezinfektuar zonën ku ishin ruajtur krahët e kontaminuar të pulës.

Brazili deri më tani ka raportuar më shumë se 3.1 milionë raste të coronavirusit, i dyti më i lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara, sipas njoftimeve të Universitetit Johns Hopkins.

Lajmet për krahët e pulës të kontaminuar vijnë një ditë pasi koronavirusi u gjet në paketimin e karkalecave të importuara nga Ekuadori, një vend tjetër i Amerikës së Jugut, në një restorant në provincën Anhui lindore gjatë një inspektimi rutinë, njoftoi transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera