×
 • Lajme
 • Lajme

  Kica-Xhelili, Kurtit: U lënduan gazetarë, policë e ushtarë të KFOR-it, ti thoshe “po e shtrijmë sovranitetin”

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Deputetja e LDK-së, Doarsa Kica-Xhelili, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti në veprimet e ndërmarra sa i përket menaxhimit të situatës në veri.

  Sipas saj, përveç marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumice Serbe, tani në Kosovë do të ketë sërish zgjedhje të reja në komunat veriore.

  “Përveç marrëveshje për Asociacionin, tash kemi zgjedhje që mund të rishpallen sërish pa e pranuar që po rishpallen derisa të gjeni një simbolikë tjetër që zëvendëson pranimin, krizë të re”, ka thënë Kica-Xhelili në seancën e Kuvendit të Kosovës.

  Kica-Xhelili, përmendi edhe sulmet që lënduan gazetarët, policët dhe pjesëtarët e NATO-s.

  “I zgjodhëm kryetarët me 20 vota, por kurrë siguri nuk u ofruam atyre kryetarëve, as shtet, e as pushtet e aq më pak sovranitet. U lënduan policët tanë, gazetarë, e pjesëtarë të NATO-s e ju thonit shikoni se si po e shtrijmë sovranitetin atje”.

  Sipas Kica-Xhelilit, Kurti ka pranuar Asociacionin duke ia përmendur të gjitha kushtet që thonte se nuk do i pranonte por që përfundoi duke i pranuar.

  “E dinit se do të vinin në pikë eskalimi e konsiderimi të rishpalljes së zgjedhjeve të njëjta, sepse edhe këtë ua thanë ata naivët që dinin më shumë se ju. Nuk e kishit problem, problem do e kishit ta kuptoni të tjerët se çka synoni ju, ky ishte çmimi juaj të mos e kuptonin të tjerët” shtoi ajo.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.