×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Këto tri gjëra mund të jenë arsyeja që e keni të vështirë heqjen e peshës

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Humbja e peshës mund të jetë një process mjaft i ndërlikur.

  Tre gjëra që po ju ndalojnë të humbni peshë mund të jenë:

  Dietat strikte– ndonjëherë të hiqni dorë nga karbohidratet dhe të gjithë përbërësit e tjerë mund të jetë gabim. Nëse jeni nga këta njerëz, atëherë duhet të ndryshoni strategjinë për të hequr peshë. Ekspertët rekomandojnë që në vend se të hiqni dorë nga gjithçka, provoni të bëni një listë të ushqimeve të shëndetshme, që përmbajnë pak yndyrë dhe ju ndihmojnë në procesin e dobësimit.

  Mungesa e sistemit të mbështetjes– për shkak të stigmës sociale, e cila krijohet për njerëzit obezë ose personat që kanë mbipeshë, shumë njerëz nuk mund ta gjejnë mbështetjen dhe vullnetin e duhur për të hequr peshë. Nga ana tjetër, nëse jeni të rrethuar me njerëz që ju inkurajojnë dhe e dëshirojnë progresin tuaj, atëherë procesi i heqjes së peshës së tepërt do të jetë shumë më i lehtë.

  Ju mendoni se ushtrimet janë gjithçka që ju nevojitet– është pse ushtrimet luajnë një rol të madh në humbjen e peshës, nuk është e vetmja gjë që ju nevojitet. Për të arritur të humbni peshë, ju duhet patjeter ta kombinoni aktivitetin fizik me një ushqyerje të shëndetshme.

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm,...
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Dashi Dita e sotme do jetë plot diell dhe ngjyra. Plutoni do ua zbukurojë çdo çast. Për ju që keni një lidhje...
  Lifestyle27 Shtator 2023
  Ditët e sotme, gjithnjë e më shumë po ndeshemi me ndryshim të dietave dhe tendencave ushqimore, shfaqet një perspektivë magjepsëse që po...
  Të tjera
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka dënuar sulmet e së dielës ndaj Policisë së Kosovës, nga një grup terrorist...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti së bashku me ministren Donika Gërvalla-Schëarz dje kanë pritur ambasadorët dhe diplomatët e akredituar në Republikën e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka thënë sot se sulmi i të dielës në Banjskë të Zveçanit është një...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot, në seancën e Kuvendit, ka thënë se të dielën, Republika e Kosovës u...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një minutë heshtje për nder të rreshterit të vrarë në veri, Afrim Bunjaku, raporton Ekonomia Online.  

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.