Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Këto janë pasojat që Coronavirusi i lë personave të shëruar

  FrontOnline
  2 vite më parë

   

  Halil Krasniqi, mjek kosovar në Gjermani, në një intervistë për Front Online, ka thënë seCoronavirusi më së shumti lë pasoja neurologjike, në tru dhe në mëlçi.

  “Tani ne kishim kohë të mjaftueshme që t`i analizojmë, t`i diagnostikojmë dhe t`i trajtojmë pacientët të cilët kanë qenë të infektuar me Covid-19 dhe e dimë tani që pasojat fillojnë në tru, vjen deri tek dëmtimi i trurit, dëmtimi i qelizave të trurit, të shfaqjes së disa sëmundjeve dhe pastaj shkakton dëme edhe në mëlçi e sëmundje neurologjike”, ka thënë ai për Front Online.

  Sipas tij tek masat që po ndërmerren për mbrojtje ndaj virusit, është dashur që të moshuarve  t`u ndalohet dalja në qytet për shkak se janë më të rrezikuar.

  “Ne jemi të pajtimit që personat që janë të rrezikuar janë të moshuar dhe janë personat që vuajnë nga sëmundjet e ndryshme duhet të testohen më shpesh, duhet të izolohen dhe duhet të qëndrojnë një kohë të gjatë edhe nëse nuk kanë virusin të izolohen në shtëpi, dhe popullata e re që janë ën gjendje të mirë shëndetësore të lëviz dhe të funksionojë ekonomia me masa të caktuara”,ka thënë ai për Front Online.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  As pas 11 muajve, Blerim Isufaj nuk ka marrë “aminin” që i duhet për t`u emëruar Kryeprokuror i ri i Shtetit. Çështja...
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Profesori amerikan në Universitetin e Johns Hopkins ka thënë se Administrata Biden duhet ta bindë Ukrainën nëpërmjet marrëveshjes së Ohrit që ta...
  Lajme22 Mars 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe relativisht i ngrohtë. Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme me...
  Lajme22 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka sjellë Marrëveshjen e Ohrit, ku bën pjesë Asociacioni...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, thotë se është përhapur masivisht fenomeni i shtëpive të barit. Ajo u shpreh se në Shqipëri ka...
  Lajme22 Mars 2023
  Muaji i Ramazanit do të fillojë nga nesër e enjte, 23 mars. Këtë muaj të shenjtë, të gjithë besimtarëve islam, ua kanë...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Kryeministri me mandat teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka uruar për fillimin e muajit të shenjtë të Ramaznit, duke uruar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.