Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Këto janë masat anti-covid në secilin kanton të Zvicrës

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ndërsa disa kantone kryesisht i përmbahen kornizës federale, të tjerat – veçanërisht ato në perëndimin dhe jugun e goditur rëndë – kanë vendosur masa më të forta.

  Këtu janë masat në vend në secilin prej 26 kantoneve të Zvicrës. Këto masa janë përveç atyre që zbatohen në nivelin federal, shkruan The Local.

  Edhe pse kantonet janë të lira të marrin çdo masë që e gjykojnë të arsyeshme në betejën kundër virusit, atyre gjithashtu u kërkohet të respektojnë ato që janë vendosur në nivel federal.

  Cilat kantone nuk kanë vendosur masa?

  Disa kantone kanë qenë të kënaqura t’u përmbahen minimumeve të miratuara në nivelin federal.

  Pavarësisht rasteve që dyfishohen në javët e fundit, Appenzeller Innerrhoden ka zgjedhur që të mos kalojë minimumin federal. Glarus dhe Thurgau gjithashtu kanë zgjedhur të përmbahen në minimumin federal.

  Aargau

  Ekziston një kufi prej 50 personash në bare dhe klube dhe të gjitha vendet e tilla duhet të paraqesin një plan higjienik në mënyrë që të arrijnë këtë shumë.

  Të rriturit kërkohet të mbajnë maska ​​në shkollat ​​fillore dhe të mesme.

  Appenzeller Ausserrhoden

  Kantoni ka shkuar përtej kërkesës federale për maska, duke bërë thirrje që maskat të vihen në të gjitha zonat e jashtme, të cilat janë të arritshme për publikun – përfshirë tregjet dhe bizneset e tjera.

  Në nivelin federal, maskat duhet të vendosen jashtë kur distanca e detyrueshme prej 1.5 metrash nuk mund të mbahet.

  Baselstadt

  Ekziston një limit prej 100 personash në bare dhe klube dhe të gjitha vendet e tilla duhet të paraqesin një plan higjienik në mënyrë që të arrijnë këtë shumë. Restorantet megjithatë mund të operojnë disa dhoma të ndryshme me një maksimum prej 100 në secilën.

  Të rriturit kërkohet të mbajnë maska ​​në shkollat ​​fillore dhe të mesme, përfshirë edhe gjatë mësimeve.

  Nxënësit në shkollat ​​e mesme duhet të mbajnë maska, përfshirë edhe gjatë orëve të mësimit, përcjell tutje albinfo.ch.

  Baselland

  Ekziston një kufi prej 100 personash në bare dhe klube dhe të gjitha vendet e tilla duhet të paraqesin një plan higjienik në mënyrë që të arrijnë këtë shumë.

  Të rriturit kërkohet të mbajnë maska ​​në shkollat ​​fillore dhe të mesme, përveçse në klasa.

  Nxënësit në shkollat ​​e mesme duhet të mbajnë maska, përveçse në klasa.

  Bernë

  Vetëm një maksimum prej 15 personash mund të marrin pjesë në ngjarje.

  Ekziston një kufi prej 100 personash në bare dhe klube dhe të gjitha vendet e tilla duhet të paraqesin një plan higjienik në mënyrë që të arrijnë këtë shumë. Restorantet megjithatë mund të operojnë në disa dhoma të ndryshme me një maksimum prej 100 në secilën.

  Nxënësit në shkollat ​​e mesme duhet të mbajnë maska, përveçse në klasa.

  Muzetë, palestrat, qendrat e fitnesit dhe kinematë duhet të mbyllen.

  Fribourg

  Mbledhjet private dhe publike nuk mund të kenë më shumë se dhjetë persona. Restorantet, baret, teatrot, kinematë, muzetë, palestrat dhe qendrat e fitnesit dhe pishinat janë të mbyllura deri në fund të nëntorit.

  Gjenevë

  Mbledhjet private dhe publike nuk mund të kenë më shumë se pesë persona.

  Restorantet, baret, teatrot, kinematë, muzetë, palestrat dhe qendrat e fitnesit dhe pishinat janë të mbyllura deri në fund të nëntorit.

  Dyqanet jo thelbësore janë gjithashtu të mbyllura.

  Shkollat ​​deri në nivelin e mesëm mund të qëndrojnë të hapura.

  Graubünden

  Kërkohen maska ​​për nxënësit në shkollën e mesme.

  Jura

  Një nga kantonet e goditura më rëndë në Zvicër, Jura aktualisht është nën një gjendje të jashtëzakonshme.

  Mbledhjet private dhe publike nuk mund të kenë më shumë se pesë persona.

  Restorantet, baret, teatrot, kinematë, muzetë, palestrat dhe qendrat e fitnesit dhe pishinat janë të mbyllura deri në fund të nëntorit.

  Maskat kërkohen për nxënësit në shkollën e mesme dhe për njerëzit në zyra.

  Lucerni

  Ekziston një limit prej 100 personash në bare dhe klube dhe të gjitha vendet e tilla duhet të paraqesin një plan higjienik në mënyrë që të arrijnë këtë shumë.

  Maskat kërkohen në shkollën e mesme dhe në tregje.

  Njerëzit në shtëpitë e pensionit dhe në spitale mund të kenë maksimumi dy vizitorë në ditë.

  Maskat kërkohen në vetura dhe në zyra, me kusht që makina ose zyra të përmbajë dy ose më shumë persona që nuk jetojnë në të njëjtën shtëpi.

  Neuchâtel

  Mbledhjet private dhe publike nuk mund të kenë më shumë se pesë persona.

  Restorantet, baret, teatrot, kinematë, muzetë, palestrat dhe qendrat e fitnesit dhe pishinat janë të mbyllura deri në fund të nëntorit.

  Maskat kërkohen në shkollën e mesme dhe në zyra.

  Nidwalden

  Maskat kërkohen për mësuesit në shkollat ​​e mesme. Ngjarjet publike janë të kufizuara në 30 persona.

  Obwalden

  Ngjarjet publike janë të kufizuara në 30 persona.

  Schaffhausen

  Kërkohen maska ​​për nxënësit në shkollën e mesme.

  Schwyz

  Ngjarjet publike janë të kufizuara në 30 persona. Maskat duhet të mbahen në zyra. Kërkohen maska ​​për nxënësit në shkollën e mesme.

  Solothurn

  Ngjarjet publike janë të kufizuara në 30 persona, ndërsa baret nuk mund të kenë më shumë se 30 persona.

  St. Gallen

  Kërkohen maska ​​për nxënësit në shkollën e mesme.

  Vizitat në spitale dhe shtëpi pleqsh janë të ndaluara përveç prindërve të fëmijëve të shtruar në spital dhe për të afërmit e ngushtë gjatë lindjes.

  Ticino

  Mbledhjet private dhe publike nuk mund të kenë më shumë se pesë persona. Kërkohen maska ​​për nxënësit në shkollën e mesme.

  Uri

  Ngjarjet publike janë të kufizuara në 30 persona.

  Vaud

  Mbledhjet private dhe publike nuk mund të kenë më shumë se pesë persona.

  Restorantet, baret, teatrot, kinematë, muzetë, palestrat dhe qendrat e fitnesit dhe pishinat janë të mbyllura deri në fund të nëntorit.

  Valais

  Mbledhjet private dhe publike nuk mund të kenë më shumë se dhjetë persona.

  Restorantet, baret, teatrot, kinematë, muzetë, palestrat dhe qendrat e fitnesit dhe pishinat janë të mbyllura deri në fund të nëntorit.

  Kërkohen maska ​​për nxënësit në shkollën e mesme.

  Zug

  Ekziston një kufi prej 100 personash në bare dhe klube dhe të gjitha vendet e tilla duhet të paraqesin një plan higjienik në mënyrë që të arrijnë këtë shumë.

  Kërkohen maska ​​për nxënësit në shkollën e mesme. Maskat kërkohen në klasë përveç nëse distanca mund të mirëmbahet.

  Cyrihu

  Ekziston një kufi prej 300 personash në bare dhe klube dhe të gjitha vendet e tilla duhet të paraqesin një plan higjienik në mënyrë që të arrijnë këtë shumë. Të rriturit duhet të mbajnë maska ​​në shkolla.

  Shënim i redaksisë: Informacioni i mësipërm është dhënë vetëm si një udhëzues dhe nuk përbën këshilla ligjore. Ju lutemi kontrolloni me autoritetet kantonale për informacion të azhurnuar.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Recep Tayyip Erdogan ka kandiduar sërish për postin e presidentit në zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen më 14 majit të këtij...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.