Bota/Rajoni

Kështu luftohet COVID-19, ky është vendimi i ri nga Gjermania

Kështu luftohet COVID-19, ky është vendimi i ri nga Gjermania
11:47 | 30 Qershor 2020

Bavaria do të zhvillojë “ofanzivë” të testimeve për COVID-19.

Shteti i Gjermanisë jugore të Bavarisë ka njoftuar një “ofanzivë” që do t’u lejojë qytetarëve të bëjnë një test për virusin edhe nëse nuk tregojnë simptoma, raporton Reuters.

“Të gjithë qytetarëve bavarezë do t’u ofrohet menjëherë mundësia që të testohen nga një mjek i vendosur me kontratë, madje edhe pa simptoma,” tha ministrja e shëndetësisë e Bavarisë, Melanie Huml, pas njoftimit të dielën.

Kostot e testimit që nuk janë mbuluar aktualisht nga skemat e sigurimeve shëndetësore publike mund të vijnë në të ardhmen nga shteti, tha ministry, transmeton lajmi.net.

Aktualisht siguruesit e shëndetit publik kanë tendencë të paguajnë koston laboratorike të analizimit të mostrave të gjakut, por zakonisht nuk mbulojnë koston e marrjes së mostrës.

Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër

Të tjera