×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Këshilltari i Erdogan: Grekët do vdesin urie, ne do të pushtojmë hapësirën

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Xhuxhë dhe vend që po vdes nga uria. Kështu e konsideron këshilltari i Presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan, Mesut Hakki Casin, Greqinë.

  Ai ka lëshuar disa deklarata ekstreme për të provokuar Greqinë dhe Spanjën.

  “Greqia thotë se ka një ishull për xhuxhët. Në këtë ishull xhuxhësh pretendon se do të mundë Guliverin gjigand me liliputët e vegjël. Guliveri është Turqia dhe u them grekëve: Jeni xhuxhë. Shkoni peshkoni”, tha ai.

  Këshilltari përdori edhe terma futbollistikë duke u krahasuar me Greqinë. Francën e quante të padobishme, ndërsa habiti me deklaratat e tjera kur tha se Turqia do të pushtojë edhe hapësirën.

  “Jemi 3 pikë përpara. Franca është e padobishme. Nuk mund të shesë produkte si Izraeli. Greqia do të blejë 18 avionë, ne do të blejmë 200. Do ta shikoni kush ka para. Greqia është e uritur. Jam në Dalaman dhe avionët nuk pushojnë. Ka turistë kudo. Askush nuk udhëton në Greqi. Atje nuk ka turistë. Greqia po vdes urie. Më vjen keq për grekët.

  “Ushtarët grekë në Kastelorizo do të vdesin urie nëse nuk arrijnë së shpejti furnizimet. Kjo për shkak se Kastelorizo furnizohet nga Turqia. Greqia e di këtë. Turqia do të ndërtojë një avion mbajtëse dhe helikopterë mbajtëse. Në fakt dje, Presidenti Erdogan na dha lajmin e mirë, që Turqia do të shkojë në hapësirë. Kështu që përveç detit dhe tokës do të pushtojmë edhe hapësirën. Me forcat e saj punëtore Turqia do të hyjë në ekonomitë më të forta të botës 15 vitet e ardhshme”, u shpreh profesori turk.

  Ndër të tjera këshilltari i Erdogan ka sulmuar Bashkimin Europian duke thënë se ata janë trokë për shkak të pandemisë.

  “Europa është në kolaps prej pandemisë. Në Europë të gjithë janë trokë. Askush nuk ka para në xhepa. Ne gjetëm gaz, grekët jo”, tha ai.

   

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Qeveria italiane pritet t’i japë dritën jeshile pasditen e kësaj marte marrëveshjes së nënshkruar në 6 Nëntor në Romë mes kryeministrave Rama...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Katër kandidatë janë kualifikuar për debatin e katërt presidencial të partisë republikane amerikane (GOP), i cili zhvillohet të mërkurën mbrëma në Alabama,...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  “Modeli i qeverisjes së mirë lokale në Prizren, është modeli që ia ofrojmë Kosovës në nivelin qendror pas zgjedhjeve të ardhshme”. Kështu...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Njohësi i sigurisë, Nuredin Ibishi tha në Frontal në T7 se injorimi i Policisë së Kosovës nga UNMIK-u e kishte rritur numrin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë janë mbledhur qytetarë për të protestuar kundër vrasjes së grave. Protesta ka nisur në orë 18:00...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Avokatja Fehmije Bytyqi tha se ka informacione se Policia dhe Prokuroria e dinin se Naim Murseli ishte porositësi i vrasjes së bashkëshortes...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryetari i Zubin Potok, Izmir Zeqiri ka thënë se është i gatshëm të përkrahë çfarëdo rezultati nëse kërkesa e serbëve për shkarkimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.