Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kërkohet shkarkimi i Nenad Rikallo nga Lista Serbe dhe të zëvendësimi i tij në KQZ

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Gjatë ditës së djeshme është raportuar se ministri i dikurshëm në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rikallo, është emëruar me vendim të Republikës së Serbisë, ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

  I njëjti është edhe anëtar i KQZ-së nga Lista Serbe.

  Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Sami Kurteshi ka kërkuar që të shkarkohet nga Lista Serbe, Nenad Rikallo e po ashtu të bëhet zëvendësimi i tij në KQZ.

  “Është thënë se Nenad Rikallo mban pozitë në Republikën e Serbisë. Duhet të pyesim a është i njëjti person? Është vendos në ushtrues të detyrës të ndihmësit të drejtorit në zyrën për Kosovë. Vendimi ekzekutiv i Republikës në Serbi për të mohuar shtetësinë, kjo zyre e mohon qenien e KQZ-së. Unë propozoj që zotit Rikallo t’i kërkohet edhe nëse këto qëndron kështu dhe të shkarkohet ai nga Lista Serbe dhe të zëvendësohet një anëtar i KQZ-së”, tha ai.

  Për këtë, kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka tha se do e njoftojë zyrën e presidencës, që të njëjtit të ndërmarrin veprime konform ligjit dhe kushtetutës.

  “E mundemi me njoftu presidencën që konform kompetencave që pastaj e kanë për obligim ligjor që të ndërmarrim veprimet”, ka shtuar ajo.

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë punime të domosdoshme për siguri të sistemit në disa disa zona të qyteteve të...
  Lajme23 Mars 2023
  Zv/kryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka reaguar pasi në Komitetin e Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme, është...
  Lajme23 Mars 2023
  Sonte janë të paraparë të zhvillohen plotë 8 ndeshje në kuadër të fazës kualifikuese për Kampionatin Evropian "Euro 2024, e cila o...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, ka thënë se Kosova ka qendrën më të mirë në Evropë të trajnimit për kërkim-shpëtim....
  Sport23 Mars 2023
  Kombëtarja shqiptare ka vijuar përgatitjet për sfidën e parë të kualifikuesve të Europianit 2024 ndaj Polonisë, që luhet më 27 mars në...
  Vip23 Mars 2023
  Nita është banorja që para 1 jave hapi kutinë e Pandorës dhe dërgoi në nominim Kristin dhe Qetësorin ose Oltën dhe Kiarën....
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i PSD-së, Daran Molliqaj e ka falënderuar kreun e Nismës, Fatmir Limaj për përkrahjen që do t’i japë kësaj partie në...
  Sport23 Mars 2023
  Për 90 minuta “Zahir Pajaziti” ushtoi nga atmosfera e krijuar prej “Legjendave” dhe “Xhebrailave”. Bile edhe ndeshja ishte e zjarrtë pasi në...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se nuk pret që të bëhen publike hetimet se kush është përgjegjës për shpërthimet e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.