Lajme

Kërcënohet mjeku në QKUK nga një familjar i një pacienti

Kërcënohet mjeku në QKUK nga një familjar i një pacienti
19:50 | 09 Dhjetor 2022

Mjeku Shaqir Uka, shef i Mjekimit Intensiv Qendror në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, është kërcënuar sot.

Ai është kërcënuar nga familjari i një pacienti të shtrirë në këtë njësi.

Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës.

Njoftimi i plotë:

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës njofton se sot në vendin e punës, derisa po kryente detyrën e tij është kërcënuar Dr. Shaqir Uka, shef i Mjekimit Intensiv Qendror në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Kërcënimi ka ndodhur  nga familjari i një pacienti të shtrirë në këtë njësi.

ShSKUK dhe Klinika e Anestezionit e Mjekimit Intensiv Qendror dënojnë këtë akt, duke kërkuar nga organet e drejtësisë të Republikës së Kosovës që të ndërmarrin veprimet e nevojshme ligjore dhe kryesi i kësaj vepre  të marr dënimin meritor.

Puna në Mjekimi Intensiv është punë nën presion për shkak se në këtë njësi luftohet për jetën e pacientit, andaj kanosjet e tilla e vështirësojnë tejmase punën dhe pozitën edhe ashtu të rënduar të personelit në këtë njësi.

Atdheu: Të ishte dikush tjetër në vend meje, do të reagonte shumë më keq ndaj Xhulit (VIDEO)

Të tjera