Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kërcënimet e Vuçiq për luftë, Limaj: Është koha e fundit që BE të merr masa ndaj Serbisë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj ka reaguar ndaj deklarimeve të fundit luftënxitëse të Beogradit zyrtar në raport me Kosovën.

  Limaj një prononcim për KosovaPress ka thënë se është koha e fundit që Bashkimi Evropian të ndërmarrë masa ndaj regjimit aktual në Beograd, i cili po vazhdon rrugën e politikave të krimit në raport me shtetin e Kosovës, duke kërcënuar me luftëra të reja në rajon.

  “Ushtria që ka bërë gjenocid dhe spastrime etnike nëpër ish-Jugosllavi e posaçërisht në Kosovë, vazhdon të jetë e komanduar nga ekzekutuesit e gjenocidit dhe e drejtuar nga të njëjtit politikanë që e kanë përdorur këtë ushtri për realizimin e planit të Serbisë së madhe përmes luftës terrorit e gjenocidit. Derisa këta njerëz nuk përgjigjen për krimet që i kanë kryer dhe derisa nuk shpërbëhet ajo organizatë kriminale e quajtur ushtri dhe drejtues tjerë të sistemit të sigurisë, gjithmonë do të kemi një Serbi luftënxitëse e kërcënuese për regjion e më gjerë. Është koha e fundit që Bashkimi Europian të merr masa ndaj ketij regjimi.

  Ndryshe, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, në deklarimet e tij për mediat serbe, ka paralajmëruar një luftë të re të mundshme sikur ajo në Nagorno-Karabak ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit.

   

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.