Lifestyle

Katër gabime të mëngjesit që dëmtojnë shëndetin dhe krijojnë depozitime yndyrore

Katër gabime të mëngjesit që dëmtojnë shëndetin dhe krijojnë depozitime yndyrore
13:49 | 08 Dhjetor 2021

Mëngjesi duhet të jetë mëngjesi më i rëndësishëm gjatë ditës, sepse na jep forcë dhe energji për të gjitha detyrimet që na presin. Më poshtë po ju paraqesim gabimet më të shpeshta që njerëzit bëjnë gjatë mëngjesit, të cilat mund të kenë pasoja për shëndetin e tyre.

 

Shmangni mëngjesin

Duke anashkaluar mëngjesin, ju privoni trupin tuaj nga të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme që në fillim të ditës.

 

Vetëm kafe

Nëse pini kafe sapo ngriheni, dhe më pas hani mëngjes, po e dëmtoni stomakun tuaj.

 

Mëngjes në këmbë

Ky është një variant më i mirë se dy të mëparshmet, por gjithsesi jo mjaftueshëm i mirë, sepse ky lloj mëngjesi ka vlera ushqyese, por të vogla. Më së shpeshti përbëhet nga karbohidrate, sheqer dhe niseshte, transmeton FrontOnline.

Karbohidratet shpërbëhen shpejt në molekula bazë të sheqerit dhe niseshteja shndërrohet në glukozë, kështu që papritmas rrit nivelin e saj në gjak. Nivelet e ngritura të sheqerit në gjak janë shumë të këqija për organizmin, pra krijojnë rrezik për diabetin.

Disa nga karbohidratet që hani me një mëngjes të tillë janë një burim energjie, e cila është jetëshkurtër, sepse ajo që nuk konsumojmë shndërrohet në rezervë energjie dhe yndyrë.

Menjëherë pas këtij lloji të mëngjesit do të jeni të uritur, pra edhe më i uritur se dikur dhe do të keni nevojë për ëmbëlsira, sepse siç thuhet zakonisht “sheqeri bie”.

Mëngjesi i bollshëm

Gabimi i fundit që bëjmë është një mëngjes i bollshëm. Një mëngjes i bollshëm, me shumë bukë, drithëra, mjaltë apo mish të përpunuar, përmban shumë kalori dhe yndyrë dhe pas kësaj na duket sikur jemi gati të shkojmë sërish në shtrat dhe jo të kryejmë detyrimet e përditshme. Ekzagjerimi nuk është kurrë i mirë, as në mëngjes.

Drithërat, të cilat ne shpesh i blejmë sepse duken të jenë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe të rekomanduara, kanë midis 30 dhe 40 për qind sheqer dhe çdo gjë mbi 15 për qind është shumë, sipas nutricionistëve.

 

Çfarë përmban një mëngjes ideal?

Një mëngjes ideal është ai që është i balancuar dhe përmban një përzierje të ushqyesve të balancuar, pra ushqime që kanë indeks të ulët glicemik dhe që nuk rrisin nivelin e glukozës, sepse duhet të ketë një përqendrim konstant të sheqerit në gjak.

Është mirë të filloni ditën me një gotë ujë për të kompensuar lëngjet e humbura gjatë gjumit dhe për të hidratuar trupin, produktet e qumështit (djathë lope ose pa dhjamë, kos, qumësht i thartë), si dhe arra, fara, vezë, drithëra, fruta dhe perime të freskëta./FrontOnline/

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera