[wp-story]

Bota/Rajoni

Karnavalet në Maqedoninë e Veriut me kostume e maska për të ‘larguar fatin e keq’

Karnavalet në Maqedoninë e Veriut me kostume e maska për të ‘larguar fatin e keq’
16:03 | 15 Janar 2020

Me kostume e maska për të ‘larguar fatin e keq’. Qindra banorë e turistë morën pjesë në karnavalet dyditore të Vasilica, në fshatin e Vevçanit në Maqedoninë e Veriut, për të shënuar ardhjen e vitit të ri në kalendarin Ortodoks, në një traditë që daton më shumë se 1 mijë vjet më parë.

13 janari shënon vitin e ri sipas kalendarit Julian, i cili vazhdon të përdoret nga besimtarët ortodoksë në disa vende. Fjala Vasilica vjen nga emri i shenjtorit, Shën Vasili.

Pjesëmarrësit i përgatisin kostumet në fshehtësi, duke ndërthurur personazhe pagane me ato të kulturës pop. Më pas, kur vjen koha e karnavaleve ata shpalosin kostumet e shumëllojshme për festimet dy ditore që synojnë të sjellin gëzim e të largojnë trishtimin.

Kishte nga ata qytetarë që kishin ardhur nga Bullgaria, vend ku gjithashtu mbahen karnavalet, për të pare versionin e festimeve në fshatin e Vevçanit/A2CNN.

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera