×
 • Sport
 • Sport

  Karateistët e Kosovës nisin garat në Kampionatin Botëror që po mbahet në Dubai

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Karateistët e Kosovës kanë nisur dje garat në Kampionatin Botëror të Karatesë, që po mbahet në Dubai të Emirateve të Bashkuara Arabe. Fortesa Orana dhe Elhami Shabani janë në garë për medaljen e bronztë.

  Orana në kategorinë +68 kilogramë, shënoi dy fitore ndaj Ekani Verica të Kamerunit dhe Chehinez Jemi të Tunizisë, për t’u ndalur në raundin e tretë, përcjell FrontOnline.

  Garuesja jonë ndodhet në repesazh, falë arritjes në finale te garueses spanjolle Torres, prej së cilës u mund Fortesa.

  Oranës i duhen tri fitore për të siguruar podiumin.

  Shabani në kategorinë -75 kilogramë, pësoi humbje në raundin e parë nga Mamduh Abdelaziz i Egjiptit, i cili arriti në finale, për t’ia mundësuar repesazhin Shabanit.

  Dy fitore shënoi edhe Herolind Nishevci në kategorinë +84 kg. Medalisti i bronztë i Evropës mundi serbin Luka Vukoviq dhe Morgan Moss të Afrikës së Jugut, për t’u ndalur në raundin e tretë nga amerikani Brian Irr, i cili nuk vazhdoi deri në finale për t’ia mundësuar repesazhin Nishevcit.

  Luftërat në repesazh zhvillohen të enjten./FrontOnline/

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Sport13 Korrik 2024
  Talenti i Spanjës, Lakime Yamal i ka dhënë merita të mëdha bashkëlojtarit të tij te kombëtarja, Rodri, të cilin e ka cilësuar...
  Sport13 Korrik 2024
  Anglia do të synojë të bëjë edhe më shumë histori të dielën, kur do të ballafaqohet me Spanjën në finale të Kampionatit...
  Sport13 Korrik 2024
  Ylli botëror Cristiano Ronaldo po shijon pushimet me familjen pas angazhimeve në Euro 2024. Ai ka postuar disa video dhe foto në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Vala ekstreme e nxehtësisë ka bërë që temperaturat në pjesë të Evropës qendrore dhe jugore të arrijnë deri në 40 gradë celsius...
  Kronika13 Korrik 2024
  Dy persona janë zhdukur në Prizren ditën e premte. Policia njofton se bëhet fjalë për vëlla dhe motër, të cilët janë larguar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.