×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kaq sekonda i duhen Elon Musk për të fituar aq sa fiton për një vit një person me pagë mesatare në Kosovë

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Elon Musk është njeriu më i pasur në planet.

  Nëse doni të shihni se si kjo përkthehetnë pagën mesatare në Mbretërinë e Bashkuar në kohë reale – dhe jo vetëm – atëherë ekziston një kalkulator në internet për ta bërë këtë.

  Krijuar nga selectcarleasing.co.uk, mjeti fillon të numërojë të ardhurat e shefit të Tesla-s nga momenti që klikoni në faqen e internetit.

  Ai gjithashtu e krahason atë me disa emra të mëdhenj në industrinë e automobilave si Lewis Hamilton dhe Jeremy Clarkson.

  Por, koha që i duhet Elonit për të fituar atë që punonjësi mesatar në Mbretërinë e Bashkuar merr në shtëpi në një vit është vetëm 1 minutë e 47 sekonda, shkruan Metro.co.uk.

  Po pra, ata duhet të mundohen për 365 ditë për të bërë atë që prodhon Musk në 107 sekonda.

  Dhe nëse do të bëhej një krahasim me pagën në Kosovë, paga mesatare bruto në sektorin privat, në vitin 2020 ishte 380 euro, sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, përcjell Telegrafi.

  Nëse këtë shifër do të konvertonim në dollarë, i bie që paga mesatare në Kosovë gjatë vitit 2020 të ketë qenë 432 dollarë.

  Pra, në një llogaritje sipas një kalkulatori, i bie që një pagë mesatare vjetore në Kosovë të jetë në vlerë prej 5.184 dollarë që është e barabartë me atë që Musk mund të fitojnë në vetëm 14 sekonda.

  Pavarësisht këtyre, Elon ka shitur shtëpitë dhe është përpjekur të “heqë qafe” pasurinë materiale.

  Megjithatë, realisht, asnjëra nga këto gjëra nuk do të dëmtojë sasinë e madhe të pasurisë që ai ka grumbulluar përmes Tesla dhe SpaceX.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.