Bota/Rajoni

Kapen 116 tonelata kokainë, arrestohen 539 persona

Kapen 116 tonelata kokainë, arrestohen 539 persona
10:30 | 04 Gusht 2021

Autoritetet ushtarake dhe policore kolumbiane kapën 116 ton kokainë në fazën e shtatë të operacionit detar shumëkombësh “Orion”, në të cilin morën pjesë 38 vende, tha sot Presidenti kolumbian Ivan Duke, transmeton FrontOnline.

Gjatë fazës së shtatë të operacionit antidrogë, nga 15 maj deri më 30 qershor, 539 persona të kombësive të ndryshme u arrestuan, ndërsa 69 anije, tre gjysmë nëndetëse dhe pesë avionë u hodhën jashtë përdorimit, sipas të dhënave të paraqitura nga Qeveria kolumbiane.

Siç thuhet, anijet luftarake, anijet e rojeve bregdetare, aeroplanët dhe helikopterët përfshihen gjithashtu në këtë fazë të operacionit, dhe u kapën 95 tonë marihuanë.

Që nga fillimi i Operacionit Orion në 2018, një koalicion ndërkombëtar ka konfiskuar më shumë se 400 ton kokainë dhe 158 ton marihuanë, sipas Marinës Kolumbiane.

Gjermania, Argjentina, Xhamajka dhe Meksika gjithashtu morën pjesë në fazën përfundimtare të operacionit./FrontOnline/

 

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera