Bota/Rajoni

Kalifornianët të lodhur nga zjarri, konsiderojnë largimin

Kalifornianët të lodhur nga zjarri, konsiderojnë largimin
12:05 | 22 Shtator 2020

Kalifornianët janë të lodhur nga zjarret e vazhdueshme dhe kthimi i këtyre fatkeqsive natyrore në normalitet jetësor, andaj edhe po konsiderojn largimin nga vendbanimet e tyre.

Biseda e fundit për njerëzit që ikin nga ëndrra e Kalifornisë vjen gjatë një vere apokaliptike me temperatura rekord-thyerje, zjarre të furishme që kanë detyruar mijëra të largohen nga shtëpitë e tyre lart e poshtë Bregut Perëndimor, goditje të papara të rrufesë, ndërprerje të rrotullimeve që lanë miliona në errësirë, dhe qiellin fantastik portokalli dhe mars-kuq.
Dhe të Premten vonë, një kërcënim tjetër shumëvjeçar, një tërmet me madhësi 4,5 ballë, goditi Kaliforninë Jugore. Asnjë dëmtim ose lëndim nuk u raportua, por pengoi ndjenjën e sigurisë së disa kalifornianëve tashmë të tronditur, shkruan CNN, transmeton Front Online.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera