Bota/Rajoni

Kalifornia do të lirojë 8,000 të burgosur, për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Kalifornia do të lirojë 8,000 të burgosur, për të parandaluar përhapjen e COVID-19
09:15 | 11 Korrik 2020

Në përpjekje për të parandaluar përhapjen e COVID-19 në burgjet e Kalifornisë, deri në 8,000 të burgosur mund të lirohen deri në fund të gushtit, njoftoi të premten  departamenti i shtetit. “Shumë njerëz janë të burgosur në institucione ku është shumë e vështirë të jemi të mbrojtur”.

Mbrojtja e shëndetit nënkupton lirimin e  të burgosurve  dhe transformimin e sistemit tonë të drejtësisë,” tha Jay Jordan, Drejtori Ekzekutiv për Siguri dhe Drejtësi, në një deklaratë për shtyp.

Që nga fillimi i pandemisë, shteti ka liruar rreth 10,000 njerëz, sipas Departamentit të Burgjeve të Shtetit.

Aktivistët vazhdimisht i kanë bërë thirrje guvernatorit të zgjidhë problemin e shpërthimit të epidemisë në burgun e San Quentin, ku më shumë se 200 gra të personelit dhe më shumë se 1.300 të burgosur kanë rezultuar të infektuar dhe të paktën gjashtë të burgosur kanë vdekur, sipas raportimeve.

Statistikat e sotme:

SH.B.A. ka tejkaluar 3.1 milion raste të konfirmuara me COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi. Më shumë se 133,000 vdekje janë konfirmuar deri më tani , sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins. Në nivel global, ka pasur 12.3 milion raste dhe mbi 556,000 vdekje.

Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve

Të tjera