Bota/Rajoni

Kafenetë franceze mezi po presin lehtësimin e masave

Kafenetë franceze mezi po presin lehtësimin e masave
00:25 | 19 Maj 2021

Nga e nesër në Francë do të ketë lehtësim të disa masave anti COVID-19, pas mbylljes së tretë me radhë.

“Njerëzit janë lodhur, të gjithë kanë vetëm një dëshirë, të dalin, të shkojnë në restorante”, tha Rene Colomban, i cili menaxhon barin dhe restorantin Blue Beach në qytetin Riviera.

Numri i infeksioneve po bie dhe po bëhet një numër i madh i vaksinimeve, gjë që sjell ndjenjën se vendi po i rikthehet normalitetit, shkruan Reuters.

Ekonomistët vlerësojnë se bllokimi i fundit kishte shkaktuar shumë më pak përçarje sesa dy të mëparshmit, pasi njerëzit u përshtatën për të punuar nga shtëpia.

Edhe pse tashmë kafenetë do të hapen, pronarët shpresojnë se do të bëhet respektimi i rregullave për parandalimin e përhapjes së virusit.

 

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera