Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kadrijaj: Karantina nuk duhet të aplikohet, të ndihmohen bizneset

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Deputetja nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, tha se Qeveria e Kosovës nuk duhet të marrë masa për mbylljen totale për shkak të virusi Covid-19.

  Ajo është shprehur se Qeveria duhet të ndihmojë bizneset, për shkak se ato mund të mbyllen si pasojë e humbjeve.

  “Karantimi i tërësishëm nuk do të duhej të aplikohej më sepse e kemi parë që nuk ka rezultuar pozitive. Ne e kemi kundërshtuar atë. Në rastet kur mbyllja mund të jetë e pashmangshme, Qeveria duhet t’i paguaj bizneset të cilat nuk operojnë për shkak të një mbyllje të mundshme, sepse është rrezik që këto biznese të bankrotojnë”, është shprehur ajo.

  Kadrijaj theksoi se Qeveria e Kosovës duhet ta ketë me prioritet rritjen e  buxhetit për shëndetësi për vitin e ardhshëm, si dhe të investoj në pajisje testimi për Covid-19.

  “Qeveria duhet t’i kushtoj rëndësi sistemit shëndetësorë , të investoj në pajisje për testim për Covid-19, kur dihet se shumë komuna testet i dorëzojnë në Prishtinë , e kjo merr kohë disa ditë”, tha ajo.

  Kadrijaj kërkoi po ashtu që sa më shpejtë të miratohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike.

  “Në këtë situatë, si Kuvend duhet të jemi shembull për qytetarët e Kosovës. Duhet ta miratojmë pa humbur kohë Pakon për Rimëkëmbje Ekonomike. Ne duhet t’i dalim në krahë njëri tjetrit”, shtoi ajo.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Ekipet e “Xhenios” të Gardës Kombëtare të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur ndërtimin e urës mobile në fshatin Aqarevë të...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Blerim Isufaj, ka mbajtur sot takimin e radhës me ekipin e përbashkët për përzgjedhjen dhe shenjëstrimin...
  Lajme24 Mars 2023
  Dita e 24 marsit e vitit 1999 nuk harrohet nga qytetarët e Kosovës pasi në atë ditë nisën sulmet e NATO-s ndaj...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit...
  Lajme24 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka kujtuar 24 vjetorin e intervenimit të NATO-s, duke theksuar se Aleanca atëbotë veproi për njerëzimin dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama beson se një Ballkan i bashkuar si në ekonomi edhe në dënimin e agresionit rus në Ukrainë...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, kanë nënshkruar marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kujtuar se sot shënojmë 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.