Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  “Ka një aversion ndaj konceptit shqiptar”, Kurteshi me vërejtje në prezantimin e draftit të Asociacionit

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi, po merr pjesë në prezantimin e draftit të statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, nga ana e organizatës gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung në Prishtinë.

  Kurteshi tha se i ka disa pyetje “shumë parimore” dhe i shtroi disa çështje rreth draftit të statutit të Asociacionit.

  “Ne i kemi të gjitha konventat ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, këtu citohet vetëm Konventa europiane për të drejtat për vetqeverisje lokale, që nuk është pjesë e Kushtetutës së Kosovës, kurse dokumentet që janë pjesë e Kushtetutës së Kosovës, nuk citohen. Cila është baza e këtij teksti në këto dokumente? A ka ndonjë bazë?”, pyeti Kurteshi.

  Më tej, Kurteshi tha se në draftin e stautit të Asociacionit ka parë “një aversion ndaj konceptit shqiptar”.

  “Disa herë u përmend që nuk është Asociacion, bashkësi njëetnike. Unë nuk dëgjova asnjëherë që përmendet ndonjë emër tjetër, përveç serb. Nëse nuk është njëetnike, pse nuk po është e mundur të thuhet edhe goranë, edhe turq. Me gjasë, ka një aversion ndaj konceptit shqiptar. Por ajo nuk është me rëndësi…”, tha Kurteshi.

  “Cila është liria apo e derjta themelore e definuar apo e normuar në të gjitha dokumentet ndërkombëtare të njohura që është cenuar apo është shkelur nga autoritetet e Republikës së Kosovës, anëtarëve të komunitetit serb?”, ishte pyetja tjetër e zyrtarit të LVV-së.

  Ai pati vërejtje edhe lidhur me shembujt. Kurteshi pyeti se cilat përvoja europiane u morën për bazë në hartimin e këtij drafti.

  Një përfaqësuese e FES-it, i tha Kurteshit se janë përmendur edhe konventat që janë pjesë e Kushtetutës së Kosovës. Ajo tha se kur përmendet Kushtetuta, përmenden edhe “tetë instumente ndërkombëtare që janë të zbatuara në Kosovë”.

  Ajo tha se Kosova “mbetet shtet unitar”.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Lajme21 Mars 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, e ka mirëpritur dakordimin që u arrit në Ohër më 18...
  Lajme21 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur sonte në Vushtrri ku një veturë ka goditur tre këmbësor. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë...
  Të tjera
  Vip21 Mars 2023
  Arbëri “prime-n” e kaluar i ka reaguar ashpër Kiarës për moskujdesin e saj ndaj Luizin. Sonte ai e ka komentuar sërish këtë....
  Vip21 Mars 2023
  Armaldo Kllogjeri është në dijeni të banorëve që e kanë nominuar brenda shtëpisë së “Big Brother Vip Albania”. Gjatë mbrëmjes së sotme,...
  Vip21 Mars 2023
  Ermal Mamaqi feston sot ditëlindjen e 41 dhe në këtë ditë speciale nuk kishte si të mungonte një urim nga gjysma e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. I...
  Lajme21 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, e ka ndërlidhur raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit ku përmendet korrupsioni në Qeveri, me emrin e...
  Lajme21 Mars 2023
  Presidenca e Kosovës i ka reaguar Aleksander Vuçiqit, të parit të shtetit serb, pasi ky tha se Serbia nuk pajtohet në asnjë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.