×
 • Lajme
 • Lajme

  Joseph: Derisa Evropa është e ndarë për Kosovën, Serbisë i konvenon

  FrontOnline
  03 Tetor 2023

  Ish-zëvendësshefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, ka thënë se Serbisë i konvenon fakti që Evropa është e ndarë për Kosovën.

  Në llogarinë e tij në Twitter, ai ka shtuar se Serbia nuk ka asnjë shtytje për t’i normalizuar marrëdhëniet me Kosovën.

  “Po, Prishtina mund ta bëjë marrëveshjen më të vështirë dhe t’i zemërojë serbët e Kosovës, por vetëm Beogradi mund ta bëjë marrëveshjen të pamundur. Pse? Sepse përderisa Evropa është e ndarë për Kosovën, Serbia ka avantazhin. Dhe nuk ka asnjë nxitje për t’u vendosur – dhe çdo nxitje për të ndjekur qëllimin e vërtetë … atë të ekspozuar në Banjska”, ka shkruar ai.

  Tutje, ai ka folur edhe për ish-emisarin special të ShBA-së, Richard Grenell, duke thënë se diplomacia e tij përfundoi në një qorrsokak.

  “Në vend që të ‘zgjidhte’ ngecjen e Kosovës, diplomacia e Grenellit përfundoi në një tjetër qorrsokak të Beogradit”, ka shkruar ai.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Mujë Ademaj, xhaxhai i së ndjerës, Liridona Murseli, e cila është vrarë të mërkurën në Prishtinë ka folur sot për mediet, ndërsa ka...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ajo përmes, një postimi në profilin e saj në...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Situata mes Bucit dhe Santianës i ka habitur edhe banorët e tjerë të Big Brother VIP Kosova. Por banorët më afër i...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banoret e Big Brother VIP Kosova, Linda dhe Alba kanë komentuar për ngjarjen që ndodhi mes Santianës dhe Bucit. Sipas Albës “i...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka biseduar me banorët dhe iu ka thënë se “pak ju ka lodhë konkurrenca brenda”. Ai ka thënë gjithashtu se “me...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.