×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Johnson i tërbuar: 1000 refugjatë kaluan Kanalin Anglez në vetëm një ditë

  FrontOnline
  20 Nëntor 2021

  Kryeministri britanik Boris Johnson urdhëroi një hetim për krizën e emigrantëve, pasi ishte i revoltuar nga dështimi për të ndaluar kalimin e emigrantëve nga Franca. Zhgënjimi i Britanisë për numrin e emigrantëve që kalojnë ilegalisht Kanalin Anglez nga brigjet franceze është rishfaqur ditët e fundit pasi më shumë se 1000 refugjatë mbërritën në jug të Anglisë në vetëm një ditë javën e kaluar, raportoi Reuters.

  Rreth 22,000 emigrantë mbërritën në Britani përtej Kanalit Anglez këtë vit. The Times thekson se Johnson punësoi ministrin Stephen Barkley për të mbikëqyrur përpjekjet e qeverisë për të gjetur zgjidhje dhe për të siguruar që departamentet jashtë Ministrisë së Brendshme, Priti Patel, të bëjnë pjesën e tyre.

  Gazeta thekson se deputetët e Partisë Konservatore të Johnson paralajmëruan kryeministrin se kriza e emigrantëve rrezikon të bëhet një çështje e madhe zgjedhore, duke minuar premtimin e tij për të kontrolluar kufijtë britanikë./FrontOnline/

  Delegacioni nga Drake University viziton Devolli Corporation, njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.