[wp-story]

Bota/Rajoni

Joe Biden premton vaksina për të gjithë të rriturit në SHBA deri në fund të majit

Joe Biden premton vaksina për të gjithë të rriturit në SHBA deri në fund të majit
11:47 | 03 Mars 2021

SHBA-ja do të ketë mjaft vaksina të koronavirusit për çdo të rritur deri në fund të majit, ka thënë presidenti Joe Biden.

Kjo do të ndodhë dy muaj më herët sesa pritej më parë, por Biden tha se vaksinimi duhet të zgjatet gjithashtu, dhe njerëzit të binden ta marrin atë.

Ai njëherësh i paralajmëroi njerëzit të “qëndrojnë vigjilentë” sepse “kjo luftë nuk ka mbaruar kurrë”, me variantet e reja si një shqetësim të madh.

Paralajmërimet e tij janë në kundërshtim me disa shtete, të cilat kanë lehtësuar masat në mënyrë që të rrisin ekonomitë e tyre.

Megjithëse ka pasur një rënie të ndjeshme të rasteve të konfirmuara që nga fillimi i vitit – shifra prej 68,000 në ditë tani është shumë më e ulët në pikun e 8 janarit prej 300,000 – kjo rënie është rritur gjatë javës së kaluar, duke nxitur frikën e një vale tjetër .

Më shumë se 76 milionë doza të vaksinës janë administruar – duke mbuluar 15.3% të popullsisë dhe SHBA mbetet në rrugën e duhur për të përmbushur zotimin e Biden për shpërndarjen e 100 milionë dozave të vaksinës ndaj COVID-19 në 100 ditët e tij të para në detyrë, raporton BBC.

Rreth 1.74 milion doza janë duke u administruar çdo ditë.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera