Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  “Jeta ka vlerë, ruaje”, Lladrovci kërkon respektim të masave nga qytetarët e Drenasit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, iu ka bërë thirrje qytetarëve të tij që të respektojnë masat e reja, të vendosura nga Qeveria e Kosovës.

  Lladrovci ka kërkuar nga qytetarët disiplinë, teksa iu ka rikujtuar se në rast të mosrespektimit, mund të futen në zonën e kuqe. Për komuna të cilat janë kategorizuara në zonë të kuqe vlejnë masat si në vijim:

  Ndalohet lëvizja e qytetarëve jashtë shtëpive/banesave të tyre pas orës 19:00 e deri në orën 05:00, përveç për nevoja emergjente dhe shëndetësore, duke përjashtuar nga kjo masë personelit shëndetësor, të sigurisë, drejtësisë dhe të ngjashme; Ndalohen hyrje-daljet e qytetarëve dhe automjeteve në territorin e komunës përkatëse nga ora 19:00 deri në orën 05:00, përveç: Personelit shëndetësor, personelit të sigurisë, drejtësisë dhe studentëve; Qytetarëve për nevoja emergjente; Operatorëve që kryejnë punë publike; Ndalohet veprimtaria e gastronomisë nga ora 19:00 deri në orën 05:00; Institucionet publike dhe private punojnë vetëm me stafin esencial, i cili staf përcaktohet me vendim të secilit institucion në veçanti; Transporti publik lejohet të punojë me 50% të kapaciteteve, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”.

  “Qytetarë të nderuar të komunës së Drenasit,

  Kërkoj nga Ju, disiplinë dhe respektim të plotë të masave të cilat i solli Qeveria për pandeminë e shkaktuar nga virusi Covid 19.

  Ne jemi në kufi të komunave që janë në zonën e kuqe por edhe të gjelbër. Nëse ne nuk do të kemi raste të reja të virusit, ngjyra jonë e verdhë, bëhet e gjelbër, por në rast mosdisipline, hyjmë në zonën e kuqe të rasteve.

  Zonja e zotërinj,

  Mos u bëni pakicë e cila nuk i respekton masat kundër Covidit. Mos lejoni që pakujdesia e pakicës, të përcaktoj jetën ditore të shumicës.

  Nëse i respektojmë masat, kalojmë në zonën e gjelbër, duke e ulur rrezikun dhe numrin e të infektuarve. Zbatimin e masave e kemi secili në dorën tonë. Mos zbatimi i masave, sjell fatkeqësi për juve, familjen tuaj dhe shtetin tonë.

  Kërkoj nga Ju, respektim të masave kundër virusit, pa përjashtim. Jeta ka vlerë, ruaje!”, ka shkruar Lladrovci në postimin e tij.

  Drenasi momentalisht gjendet në zonë të portokalltë të rrezikut. Për komunat me rrezik të mesëm vlejnë këto rregulla:

  Operatoret ekonomik lejohen të punojnë nga ora 05:00 deri në orën 18:00, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”; Shërbimet e hotelerisë dhe gastronomisë lejohen të punojnë nga ora 05:00 deri në ora 18:00, ndërkaq pas orës 18 punojnë me shërbim “merr me vete” dhe “porosi me dërgesë”, gjithmonë duke e organizuar punën sipas “Manualit për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  “Marshi për Drejtësi”, i organizuar nga platforma “Liria ka emër”, do të mbahet më 2 prill nga ora 14:00 në Prishtinë, në...
  Lajme24 Mars 2023
  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Nga Lëvizja Vetëvendosje kanë reaguar pasi sot Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës. Zëdhënësi i Vetëvendosjes,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Më shumë se 1,500 njerëz janë evakuuar në Spanjë, pasi vendi po përballet me zjarrin e parë të madh këtë vit. Qindra...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në përvjetorin e bombardimeve, Dodik bëri thirrje për bashkimin e RS-së dhe Serbisë Të ardhmen e shoh në bashkimin e Serbisë dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur se në shkollën e parë shqipe në Ferizaj, gjimnazi i...
  Lajme24 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media kanë treguar nesër do të mbajnë konferencë për media. Në njoftim thuhet se...
  Vip24 Mars 2023
  Platforma “Liria ka Emër” ka thirrur marsh për drejtësi në mbështetje të krerëve të UÇK-së në Hagë më 2 prill në ora...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.