Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Jashari: Dikush dha urdhër të ndalet procesi i restaurimit të kompleksit memorial “Adem Jashari”, përgjegjësit do të bëhen të ditur javën tjetër

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Në vitin 1999, Qeveria e atëhershme e përkohshme e Kosovës, mori në mbrojtje kullën dhe një pjesë të asaj që sot quhet “Kompleksi Memorial Adem Jashari”, e cila as pas më shumë se 20 vitesh nuk u restaurua, e që për më keq është dëmtuar shumë që nga ajo kohë, e për punimet e së cilit është dhënë urdhër që të ndalen.

  Pasardhësi i kësaj familjeje, djali i Hamzë Jasharit, Bekimi i cili tani është edhe kryetar i Komunës së Skenderajt për herë të parë në intervistën në “Përballje”, ka thënë se dikush ka dhënë një urdhër me shkrim që të ndalohet procesi i ndërtimit të këtij kompleksi.

  Për emrin e personit, Jashari deklaroi se do ta bëj publik në momentin që ta marrë dokumentin në djalë, gjatë mbledhjes së ardhshme.

  “Secili prej tyre ka thënë se është një vend i shenjtë, fjalë të mira prej më të ndryshmeve. Por, për fat të keq nuk kanë bërë. Aty është rrezik, vetëm Zoti, sepse aty nuk shpëton një ditë pa lëvizë diçka. Dje ishim në komitetin për kompleksin, edhe si kryetar edhe si anëtarë i familjes. E votuam mënyrën e procedurës, për kompaninë konsulentë. Këtë votim e kemi bërë edhe kur ka qenë Qeveria Haradinaj, të njëjtën formë e kemi votuar, kur ka qenë kryesues Fatmir Limaj dhe ka qenë drejtori i prokurimit të Qeverisë dhe e pyeta a ka qenë njëjtë dhe pse nuk e ke vazhdu tash edhe njëherë po duhet me votu, e ai më tha se ka pas urdhër me u ndalu procesi. Unë kam kërkuar që në mbledhjen tjetër ai me sjell atë dokument, që me tregu kush ka dhënë urdhër për të ndaluar procesin e ndërtimit të kompleksit “Adem Jashari”. Unë nuk pranoj ndryshe me vazhdu, pa e parë atë shkresë, që me e ndalu këtë proces, besoj javën tjetër del ajo në mbledhje”, tha Jashari.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.