Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Japonia shënon 75-vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore

  FrontOnline
  15 Gusht 2020

  Perandori i Japonisë, Naruhito, shprehu keqardhje të thellë për veprimet e vendit të tij gjatë Luftës së Dytë Botërore në 75-vjetorin e dorëzimit të shtetit në konfliktin më të përgjakshëm të shekullit të kaluar.

  “Shpresoj sinqerisht që shkatërrimet e luftës nuk do të përsëriten më kurrë”, tha ai gjatë një ceremonie të zhvilluar të shtunën.

  Ndërkohë kryeministri japonez, Shinzo Abe, premtoi se kjo tragjedi kurrë nuk do të përsëritet, shkruan BBC
  Katër ministra të kabinetit qeveritar e vizituan tempullin kundërthënës, Yasukuni. Ky veprim pritet t’i zemërojë Kinën dhe Korenë Jugore.

  Kjo është hera e parë në katër vjet që zyrtarë të lartë japonezë shkojnë në tempullin që u kushtohet figurave të dënuara për krime lufte.

  Në anën tjetër, presidenti i Koresë Jugore, Moon Jae-in, tha se qeveria e tij është e përgatitur që të zhvillojë bisedime të drejtpërdrejta me Japoninë për mosmarrëveshjet historike.

  Japonia ishte dorëzuar në Luftën e Dytë Botërore pasi Shtetet e Bashkuara i hodhën dy bomba bërthamore në këtë shtet, duke shkaktuar shumë viktima dhe shkatërrime të mëdha.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.