[wp-story]

Bota/Rajoni

Japonezët ndërtojnë aeroport lundrues: Udhëtime hapësinore në Tokio

Japonezët ndërtojnë aeroport lundrues: Udhëtime hapësinore në Tokio
23:49 | 28 Tetor 2020

Kullat cilindrike dhe çeliku dalin përmes paneleve diellore në çatinë e gjerë rrethore të qytetit Spaceport me katër kate futuriste.

Transporti hapësinor ngrihet nga një ishull në gjirin e Tokios, me rrokaqiejt e kryeqytetit të Japonisë, raporton CNN.

Është krijuar për të nisur turistët në udhëtime ditore në hapësirë, ku do të jenë në gjendje të shohin çatinë e madhe të ndërtesës – si dhe të shohin lakimin e Tokës dhe të përjetojnë gravitetin zero, transmeton Telegrafi.

Kjo tingëllon si një vizion i së ardhmes. Por, Noiz Architects – i cili hartoi konceptin në bashkëpunim me firmën e komunikimit, Dentsu, dizajnerët Canaria dhe organizatën jofitimprurëse, Spaceport Japan – shpreson që vitet e ardhshme të shohin një brez të ri të hapësirave të ndërtuara si pjesë e peizazhit urban.

Aeroporti hapësinor do të bëjë shumë më tepër sesa t’u ofrojë turistëve aventureskë udhëtimin e jetës. Është një destinacion udhëtimi ditor në vetvete, me ambiente jetese dhe arsimore të dizajnuara për të ndihmuar vizitorët e lidhur me tokën të bëhen “më të njohur me hapësirën”, thotë Urszula Kuczma, menaxhere e projektit në Noiz Architects.

Hapësira me përdorim të përzier përfshin hulumtime dhe pajisje biznesi, një akademi edukimi, dyqane, një hotel, një restorant ushqimor për astronaut, një teatër filmi 4D IMAX, një muze arti, një palestër, një akuarium dhe një diskotekë – të gjitha me tematikë hapësira , sigurisht.

Për ta bërë hapësirën e arritshme, dizajni i Noiz Architects përfshin transportin publik me një rrjet urash që mbajnë vetura elektrike dhe trena autonome, duke integruar në mënyrë të përsosur ishullin lundrues me qytetin, thotë Kuczma. Ideja, thotë ajo, është të stimulojmë mundësitë ekonomike, ndërsa frymëzojmë njerëzit të eksplorojnë mundësitë e teknologjisë dhe mrekullitë e hapësirës.

Udhëtime ditore në hapësirë

Ndryshe nga raketahedhësit vertikalë, shumica prej nesh shoqërohen me udhëtime në hapësirë, Spaceport City është krijuar për anije kozmike suborbitale që duken më shumë si aeroplanë dhe ngrihen horizontalisht.

Fluturimet hapësinore komerciale suborbitale nuk janë ende të disponueshme, por ndërmarrjet e përfshira, Blue Origin dhe Virgin Galactic, po testojnë anijet kozmike suborbitale për turizmin hapësinor.

Virgin Galactic po udhëheq rrugën në zhvillimin e anijes horizontale me lëshim – lloji për të cilin është krijuar Spaceport City.

Kompania ka nisur fluturimet provuese me ekuipazh dhe tashmë ka regjistruar mbi 600 pasagjerë për fluturimin hapësinor akoma të paplanifikuar prej 250 mijë dollarësh për vend, 90 minutash, të cilin shpreson të nisë sa më shpejt vitin e ardhshëm.

Kompania thotë se anija kozmike e saj do të fluturojë të paktën 50 milje (80 kilometra) mbi Tokë dhe udhëtarët do të jenë në gjendje të lënë vendet e tyre për disa minuta që të provojnë gravitetin zero.

Ndërsa fluturimi hapësinor do të zgjasë më pak se dy orë, fatlumët do t’iu nënshtrohen tre ditë trajnimeve para se të nisen, thotë Virgin Galactic.

Planet e Noiz Architects për Spaceport City përfshijnë lehtësira për të ndihmuar turistët e hapësirës të përgatiten, thotë Kuczma.

Udhëtimi në hapësirë mund të jetë fizikisht dhe mendërisht sfidues, thotë ajo, kështu që kontrollet shëndetësore në klinikën mjekësore dhe trajnimi në palestër ose akademi hapësinore mund të jenë pjesë e përgatitjeve para fluturimit.

Vendndodhja, vendndodhja, vendndodhja

Spaceport City nuk është projekti i parë urban i hapësirës. Në Houston, qyteti i katërt më i madh në SHBA dhe shtëpia e programit astronaut të NASA-s, po punon për të shndërruar aeroportin, Ellington, në një aeroport komercial gjersa Porti Ajror dhe Hapësinor të Colorado (CASP), është vetëm 30 minuta me veturë nga qendra e Denverit.

Këto aeroporte hapësinore janë vendosur afër qyteteve për të tërhequr biznese të lidhura me hapësirën dhe udhëtarët e hapësirës – pasi të jenë në dispozicion fluturimet komerciale, transmeton Telegrafi.

Spaceport City i Tokios është krijuar për përfitimet e aeroporteve hapësinore urbane, për të bërë që banorët e qytetit të kenë bordin e hapësirës në pragun e tyre, thotë Hidetaka Aoki, drejtor i Spaceport Japan.

Rezistenca nga banorët e shqetësuar i ka bërë të vështirë disa projekte të transportit hapësinor në vendet e tjera, thotë ai.

Sidoqoftë, aeroportet hapësinore urbane mund të mundësojnë “fluturim hapësinor pikë-për-pikë” siç është fluturimi nga Hong Kongu në Los Angelos për një orë, thotë Aoki.

Ky lloj fluturimi hapësinor është ende dekada larg, por Spaceport Japan dëshiron që projektet konceptuale si Spaceport City, të hedhin bazat në ndryshimin e perceptimeve dhe “edukimin” e publikut për “biznesin e mundshëm”, thotë Aoki.

Nëse elementët e dizajnit të Noiz Architects do ta bëjnë atë në aeroportet hapësinore të së ardhmes mbetet të shihet – por projekti fillon një bisedë rreth asaj se si mund të jenë udhëtimet në hapësirë.

Kuczma shpreson se kjo do t’u japë “njerëzve një vështrim dhe t’i bëjë ata të përgatitur për konceptin e hapësirës si pjesë e peizazhit bashkëkohor”. /Telegrafi/

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera