×
 • Lajme
 • Lajme

  Janjiq: Pezullimi i punimeve në rrugën Deçan-Plavë, gjest inkurajues

  FrontOnline
  20 Gusht 2020

  Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq tha se pezullimi i punimeve në rrugën Deçan-Plavë përmes Zonës Speciale të Mbrojtur të Manastirit ishte një gjest inkurajues nga Qeveria e Kosovës dhe autoritetet në Deçan.

  “Një gjest inkurajues nga qeveria dhe komuna, që tregon se ka mundësi që ndërtimi i kësaj rruge të bëhet me një rruge (alternative) rreth zonës së manastirit, në përputhje me vendimin e mëparshëm të Qeverisë së Kosovës nga viti 2014”, ka shkruar ai në Twitter, transmeton Klan Kosova.

  Kryeministri Avdullah Hoti dhe kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj të mërkurën u dakorduan për pezullim të punimeve në këtë rrugë.

  I pari i Deçanit paralajmëroi se do të presë deri më 27 gusht, kur t’i takojë ambasadorët e akredituar në Prishtinë, por theksoi se nuk ka ndërmend të heq dorë nga projekti i kontestuar.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot, në pritjen e organizuar nga Baroness Blake për nderë të Ditës së Falmurit Kombëtar, ambasadori i Republikës së Kosovës, në Britani,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Banorët e Fushë Kosovës kanë mbetur pa ujë që gjashtë orë, të martën, më 28 Nëntor në ditë feste. Kështu i tha...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Gjykata Themelore në Gjakovë ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh zyrtarit policor, E.S., që dyshohet për kryerjen...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Sport28 Nëntor 2023
  Ylli i futbollit Xherdan Shaqiri e ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Futbollisti i Chikago Fire dhe Përfaqësueses së Zvicrës e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.