×
 • Auto
 • Auto

  Jaguar Land Rover do të ndërtojë një fabrikë të re gjigante të baterive në Britani të Madhe

  FrontOnline
  25 Maj 2023

  Qeveria britanike beson se ka siguruar një premtim nga pronari i Jaguar Land Rover, Tata për të ndërtuar një fabrikë gjigante të re në Mbretërinë e Bashkuar, i është thënë Sky News.

  Burime nga Whitehall besojnë se gjiganti industrial indian ka zgjedhur Mbretërinë e Bashkuar në vend të Spanjës si vendin e fabrikës së tij gjigante të baterive.

  Lajmi pritet të konfirmohet në një takim midis kryeministrit Rishi Sunak dhe kryetarit të Tata, Natarajan Chandrasekaran javën e ardhshme.

  Marrëveshja do të përfshijë rreth gjysmë miliardë paund mbështetje publike, pjesërisht për të siguruar çmime të ulëta të energjisë për fabrikën – një nga ndërhyrjet më të mëdha industriale në historinë e fundit.

  Sipas raportimeve, si qeveria spanjolle ashtu edhe ajo britanike janë përfshirë në një luftë ofertash duke ofruar subvencione për firmën në javët e fundit.

  Por siç raportohet, fabrika ka të ngjarë të ndërtohet në Somerset dhe mund të krijojë deri në 9,000 vende pune.

  Lajmi vjen mes konkurrencës midis kombeve në mbarë botën për të ndërtuar mjaft fabrika të reja baterish për të furnizuar industritë e tyre të makinave./FrontOnline/

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Auto28 Shtator 2023
  Ndërsa rivalët e tij republikanë u përballën në debatin e dytë televizivë, ish-Presidenti Trump vendosi të mbajë fjalim në një kompani të...
  Auto27 Shtator 2023
  Volkswagen do të pezullojë prodhimin e dy modeleve elektrike ID.3 dhe Cupra Born në fabrikat e tij në Zwickau dhe Dresden në...
  Auto26 Shtator 2023
  Nissan ka njoftuar se nga tani do të lansojë vetëm automjete plotësisht elektrike në Evropë si pjesë e planeve për të shitur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Sport30 Shtator 2023
  Roma e ka nisur në mënyrë të shëmtuar sezonin e ri në Serie A dhe pas gjashtë ndeshjeve të para për Giallorosët...
  Lajme30 Shtator 2023
  Franca emëroi diplomatin Rene Troccaz si të dërguar të posaçëm për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në një njoftim të ministrisë së Jashtme...
  Sport30 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në futboll do të vazhdojë këtë fundjavë me xhiron e tetë. Kjo xhiro do të sjellë dy super derbi,...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Lajme30 Shtator 2023
  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.