×
 • Auto
 • Auto

  Ja si do të quhet vetura e pare e Xiaomit

  FrontOnline
  14 Shtator 2023

  Në fillim të vitit, ne mund të shihnim se si do të dukej vetura e parë Xiaomi dhe tani e dimë emrin e saj.

  Duke gjykuar nga lajmet e fundit, gjiganti kinez ka kaluar rivalët e tij të IT-së, të cilët kanë paralajmëruar më parë hyrjen e tyre në botën e makinave. Xiaomi është i pari prej tyre që hyn në tregun e veturave me katër rrota, me një model elektrik që do të quhet Modena.

  Xiaomi njoftoi planin e saj të zhvillimit të veturave dy vjet më parë, dhe tashmë në janar të këtij viti ne mund të shohim imazhet e para të modelit të ri. Muajin e kaluar, kompania mori një certifikatë nga qeveria për fillimin e mundshëm të prodhimit.

  Modeli i ri ka emrin e koduar MS11, por disa media kanë mësuar se modeli do të quhet Modena. Car News China raporton se prodhimi i provës së parë tashmë ka filluar, me një normë prej 50 veturash në javë.

  Xiaomi është ende në pritje të lejes nga Ministria e Ekonomisë dhe Teknologjisë së Informacionit të Kinës dhe pasi ta marrë atë, shitjet do të fillojnë shumë shpejt. Ai pritet të kushtojë rreth 27400 dollarë (25522 euro) dhe do të konkurrojë me makina si Tesla Model 3 dhe BYD Seal në tregun kinez.

  Informacioni teknik është i pakët dhe përmend një bateri me kapacitet 101 kWh, që do të nënkuptonte një rreze deri në 800 km./FrontOnline/

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Auto23 Shtator 2023
  Tre nga markat më të mëdha nga Gjermania, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia i kanë bashkuar forcat për të formuar një kompani...
  Auto22 Shtator 2023
  Shumica e veturave elektrike të prodhuara në Azi ka të ngjarë të përjashtohen nga një skemë franceze e subvencionimit për blerjen e...
  Auto21 Shtator 2023
  Audi ka hapur Qendrën e re të Sigurisë së Automjeteve në parkun e tij teknologjik në Ingolstadt të Gjermanisë. Objekti do të...
  Të tjera
  Vip26 Shtator 2023
  Ka vdekur aktori David McCallum, i njohur për rolet e tij në serialet televizive amerikane NCIS dhe The Man From UNCLE ....
  Vip26 Shtator 2023
  Mbrëmjen e djeshme një banore e re u fut në vilën e dashurisë, ajo quhet Xhesika dhe jeton në Londër. Interesant është...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, tha sot në Beograd se sulmi terrorist ndaj Policisë së Kosovës në Banjska është një “ngjarje...
  Vip26 Shtator 2023
  Ana Kabashi është mjaftë aktive në rrjete sociale. Ajo publikon foto të ndryshme, e njëra ndër ta është edhe kjo e fundit....
  Vip26 Shtator 2023
  Klea Huta ka përjetuar diçka të çuditshme dje. Moderatorja tha se një gjë e tillë nuk i kishte ndodhur kurrë më parë....
  Lajme26 Shtator 2023
  Dëshmitari i 27-të në rastin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit në Dhomat e Specializuara të Kosovës e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.