×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Ja kur do të dalin pagesat e dyta nga Pakoja Emergjente

  FrontOnline
  29 Korrik 2020

  Kryetari i Alenacës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është i bindur se brenda kësaj jave do të votohet rishikimi i buxhetit, që do t’i hapë rrugë ekzekutimit të pagesave nga Pakoja Emergjente.Ai ka inkurajuar qeverinë Hoti, që të bëjë më tepër për lehtësimin e jetës së qytetarëve të vendit, duke vlerësuar se është e pamjaftueshme shuma prej 170 euro, si ndihmë për punëtorët.

  “Ideja e 170 euro për të punësuarit ka qenë një ide që pjesshëm i përgjigjet situatës, nuk e mbulon gjendjen e vështirë. Nuk justifikohet vonesa në shperndarjen e tyre, por duhet vepruar edhe më tutje. Gjatë kësaj jave mund të votohet buxheti dhe këto para mund të shkojnë tek qytetarët. Por këto nuk kanë ndonjë far vlere, sepse punëtorët kanë krijuar minusa. Është sitaute e vështirë dhe duhet të lëshohet paraja sa më shpejtë në treg”, tha Haradinaj për “GazetaBlic”.

  Haradinaj, ka folur edhe rreth propozimit për ndarjen e një mjeteve financiare për secilin banorë të vendit, në vlerë prej 100 euro, duke thënë se është punuar në pakon e rimekëmbjes.“Ne kemi pasur propozim që të gjithë banorëve të vendit t’iu ndahet një shumë e saktuar. Tani është miratuar një pako e rimekëmbjes ekonomike”, u shpreh ai.

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Babai i gazetarit Alban Selimi, Rexhep Selimi ka rrëfyer për momentin kur zjarri kishte kapluar garazhin e të birit.  Ai tha se...
  Ekonomi08 Dhjetor 2023
  Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të premten Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit për muajin nëntor 2023. Sipas ASK-së,...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i komunës së Rahaovecit, Smajl Latifi, në një reagim të tij në rrejtin social në “ Facebook” ka shruar në lidhje...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorët teksa qëndronin në oborr kanë zhvilluar temën se kush mund të dalë sonte nga shtëpisa më e famshme në vend. Edona...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i komunës së Rahaovecit, Smajl Latifi, në një reagim të tij në rrejtin social në “ Facebook” ka shruar në lidhje...
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi këmbëngul se ata nuk janë të interesuar të ribashkohen me Shoqatën Evropiane të Klubeve (ECA) pavarësisht ftesës së presidentit të Paris...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Ish-drejtori i Policisë, Rashit Qalaj për Front Online ka thënë se i vie keq që Njësitë Policore po detyrohen të dalin në rrugë...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Si asnjëherë më parë, banorët kanë testuar në limite durimin e njëri-tjetrit. Acarimi i nervave gjatë javës, ka qenë në kulm. Çfarë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.