Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Italia përsëri pranë kolapsit, spitalet po mbushen me pacientë me COVID-19

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Javëve të fundit, Italia është përballur me rritje shqetësuese të rasteve ditore të koronavirusit dhe kjo ka ndikuar që spitalet të mbesin me pak vende të lira për të sëmurë të tjerë.

  Federata e Mjekëve Italianë këtë javë bëri thirrje për izolim mbarëkombëtar për ta parandaluar kolapsin e sistemit shëndetësor. Qeveria po përballet me kritika më të rrepta sesa në pranverë, kur kriza shëndetësore u prit me solidaritet të plotë të popullsisë.

  Deri të mërkurën, 52 për qind e shtretërve në spitalet e Italisë ishin të zënë nga pacientët me COVID-19, që është mbi pragun e rrezikut prej 40 për qind, që është vendosur nga Ministria e Shëndetësisë.

  Nëntë nga 21 rajonet dhe provincat autonome të Italisë tashmë ndodhen në zonën e kuqe me mbi 50 për qind të shtretërve të zënë nga pacientët me koronavirus. Në Lombardi, kjo përqindje është 75, në Piemont 92, ndërsa në Tirolin Jugor 99 për qind, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

  Spitalet e rajonit po reagojnë duke i riorganizuar repartet në përpjekje për të mos e ndërprerë shërbimin e zakonshëm shëndetësor, siç ndodhi gjatë valës së parë vdekjeprurëse të pandemisë në Itali.

  Sidoqoftë, spitalet në Lombardi dhe Piemont, krahina që ndodhen në zonën e kuqe, i kanë mbyllur repartet e kirurgjisë, pediatrisë dhe repartet për personat e moshuar në mënyrë që të krijohet më shumë hapësirë për pacientët me COVID-19. Veneto, që ndodhet në zonën e verdhë, është duke u përgatitur që këtë javë t’i anulojë të gjitha procedurat shëndetësore joemergjente.

  Ndryshe, Italia është një ndër vendet më të prekura nga pandemia në Evropë dhe ishte shteti i parë që u godit rëndë në këtë kontinent në valën e parë. Bashkë me Britaninë e Madhe, Spanjën dhe Francën, ajo ka më së shumti të vdekur e të infektuar në Evropë.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.